protein.web.tr https://www.protein.web.tr Protein, Protein Tozu Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, protein.web.tr Sat, 26 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 05 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri https://www.protein.web.tr/bildircin-yumurtasi-protein-degeri.html Fri, 16 Nov 2018 19:08:02 +0000 Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri, Protein deposu olarak bilinen ve kabul edilen bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına nazaran 8 kat daha fazla demir, 5 kat daha fazla fosfor, 9 kat daha fazla protein içermektedir. B Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri, Protein deposu olarak bilinen ve kabul edilen bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına nazaran 8 kat daha fazla demir, 5 kat daha fazla fosfor, 9 kat daha fazla protein içermektedir. Bir tavuk yumurtasının sarısında 3, 52 gram, sarısında ise 3, 78 gram olmak üzere toplam 6, 52 gram protein vardır.bıldırcın yumurtasında ise bu değerler 50, 68 grama yani yaklaşık 60 gram protein olarak belirtilmiştir. Bıldırcın yumurtasını sağlık durumunuz için tüketecekseniz, yumurtaları kaynar suda yıkadıktan sonra çiğ yemeniz tavsiye edilir. Bıldırcınların vücut ısıları tavukların vücut sıcaklıklarından daha  yüksek olduğundan, tavuk yumurtalarında görülebilen salmonella için endişe etmeye gerek yoktur. Bıldırcın yumurtaları, içlerinde yüksek miktarda bakteri öldüren lizozom bulunduğundan enfeksiyona karşı daha dirençlidirler.

Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri

Bıldırcın Yumurtasının Etken Olduğu Hastalıklar

 • Vücuttaki zehirli maddelerin ve ağır metallerin atılmasını sağlar,
 • Mide ülseri, gastrit, reflü gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesine ve rahatsızlığın çözümüne yardımcı olur,
 • Karaciğer ve böbrek taşlarının vücuttan atılmasına destek olur,
 • Kalp kaslarının güçlenmesine yardım eder,
 • Beyin faaliyetini geliştirip hafızayı güçlendirerek olası zeka gelişimi sorununun önünü keser,
 • İçerdiği faydalı bileşikler sayesinde cinsel gücü arttırır, fosfor, protein ve diğer vitaminler sayesinde prostat bezleri beslenerek özellikle erkeklerin ilerleyen yaşlarda yaşayacağı büyük sorunların önüne geçmeye yardım eder,
 • deri renginin canlılığını arttırır, saçları güçlendirerek dökülme yaşını uzatır,
 • Kansere karşı etkili maddeler bakımından zengin olduğu için kanser hücrelerini dizginlemeye yardımcı olur.

Her sabah 3-5 bıldırcın yumurtası yemek, metabolizmayı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek size fiziksel ve zihinsel bir enerji verir. 3-4 ay düzenli bir şekilde tüketildiğinde bıldırcın yumurtaları sağlıkta gözle görülür olumlu etki yaratacaktır.

]]>
Protein Hangi Besinlerde Bulunur https://www.protein.web.tr/protein-hangi-besinlerde-bulunur.html Fri, 16 Nov 2018 21:32:06 +0000 Protein hangi besinlerde bulunur, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku ya Protein hangi besinlerde bulunur, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku yapılarında çok fazla proteine ihtiyaç vardır. Protein vücuttaki bir çok hücre de hormonda bulunur. Yaşam faaliyetlerimiz için olmazsa olmaz olan bir besindir. Bu nedenle çok sık tüketmemiz gerekir. Şimdi hangi besinleri tüketirsek protein ihtiyacımızı karşılarız bir bakalım.

Peynir, peynir önemli oran da protein içeren besinlerden biridir. Peynir ve diğer tüm süt ve süt ürünleri yüksek miktarda protein içerir. Peynir çeşitleri İçerişinde en çok protein bulunana göre bir sıralama yaparsak gravyer peyniri ilk sırada yer alır ve ardından, İsviçre peyniri, kaşar peyniri cheddar peyniri, mozzarella peyniri, keçi peyniri, beyaz peynir ve süzme peyniri olarak bir sıralama yapmak mümkündür.

Süt, süt de protein bakımından zengin olan besinler arasında yer alır. Tam yağlı sütte bu oran çok daha fazladır.

Yumurta, yumurta proteinin en dengeli bulunduğu yiyecektir. Tam bir sağlık deposudur yumurta. Yumurtanın sarısında protein oranı çok daha fazladır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

Kırmızı et, kırmızı et yüksek miktarda sağlıklı protein içeriyor. En fazla protein barındıran et dana kuşbaşıdır, ardından dana gulaş, dana incik, dana gerdan, dana lokum şeklinde devam eder. Dana kıyma ise son sırada yer alır. 

Protein Hangi Besinlerde Bulunur
Beyaz et, beyaz et fazla yağ içermemesine rağmen iyi oran da protein içerir. Böylelikle fazla kalori almadan protein almış olursunuz. 

Balık, balık yüksek oran da protein içermesinin yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balıklar protein oranına göre sıralandığında ilk sıra da  gökkuşağı alabalık gelir. Ardından somon, uskumru, hamsi, alabalık, sazan, levrek, morina gelir.

Tahıllar, tahıllar içerisinde yulaf ilk sırada yer alır protein kaynağı bakımından, ardından makarna, tam buğday ekmeği ve bulgur gelir.

Baklagiller, bitkisel proteinler içerisinde en zengin olanı baklagillerdir. Soya unu protein bakımından en zenginidir. Ardından soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye ve nohut gelir.

Kuruyemişler, kuruyemişler de önemli protein kaynaklarından biridir. Badem ve Antep fıstığı ilk sırada yer alırken ardından ay çekirdeği, fındık, ceviz ve kaju gelir
]]>
Protein Tozu https://www.protein.web.tr/protein-tozu.html Sat, 17 Nov 2018 11:20:22 +0000 Protein tozu, genellikle sporcuların kullandıkları bir maddedir. Doğru kullanıldığında insan vücudunda çok büyük faydaları olan ve insanların isteklerinin yeri daha hızlı bir şekilde gelmesini sağlayan bu maddenin en önemli Protein tozu, genellikle sporcuların kullandıkları bir maddedir. Doğru kullanıldığında insan vücudunda çok büyük faydaları olan ve insanların isteklerinin yeri daha hızlı bir şekilde gelmesini sağlayan bu maddenin en önemli yapı taşı Amino asitlerden oluşmuş olan karışık moleküllerdir. Bu moleküller, insan vücudu için gerekli olan bileşikler olduğu için insanlar protein tozunu kullanarak bu molekülleri vücutlarına çok daha kısa yoldan kazandırırlar. Bilindiği gibi normal bir insan proteini, tükettiği yiyeceklerden ve içeceklerden alır. Bu nedenle kişi çok daha doğal bir şekilde gelişim sağlar. Fakat protein tozu için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Protein, bir canlı için en önemli maddelerden biridir. Hatta canlıların hayatta kalmasını sağlayan bir maddedir demek protein için doğru olacaktır. Protein canlılarda hücreler içerisine girerek hücreleri ihtiva eder. Bu görevi ile proteinin ve vücuda protein almanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Günümüzde protein tozu kullanımı son derece hızlı bir şekilde artmıştır. Bu durum daha çok daha önce de belirttiğimiz gibi sporcuların ihtiyacı olan bir madde olduğu için en çok spor salonlarında insanlar tarafından kullanılmaktadır. Birçok insan düzenli olarak protein tozu kullanırlar ve bu sayede vücutlarının çok daha hızlı gelişmesini sağlarlar. Evet! protein tozu doğru kullanıldığında insanlarda vücut gelişimini oldukça görülür bir şekilde etkiler ve kişilerde gelişimi hızlandırır. Bu durumun yanı sıra bol protein insanlarda, karaciğer ve kasların daha sağlıklı olmasını sağlar. 

Spor yapan insanlar, diğer insanlara göre gün içerisinde çok daha fazla hareket yaparlar ve bu durum nedeni ile kişiler yüksek oranda protein kaybederler. Bu durum nedeni ile kişilerde çok şiddetli kas yorgunlukları meydana gelmektedir. İşte bu kişiler bu gibi sorunlar protein tozu kullanarak çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırırlar. Kasların çok fala etkileşim içerisinde olduğu bölgelerde meydana gelen ağrıların protein tozu kullanımı sayesinde biraz daha hafifletildiği ve bu durumun yanı sıra kasların ihtiyacı olan proteinin karşılanması nedeni ile kasların çok daha hızlı bir şekilde geliştiğini söyleyebiliriz. Protein tozu, başta vücut geliştirme sporları  olmak üzere fitness, yüzme, halter, ağırlıkçılık, boks gibi spor dalları ile uğraşan insanlar için çok büyük önem taşımaktadır. Maddi olarak protein tozu biraz pahalı olsa bile vücut üzerindeki etkilerini gören insanlar hiç zaman kaybetmeden protein tozu kullanırlar. Her insanın proteine ihtiyacı bulunur. Fakat kimin ne kadar proteine ihtiyaç duyduğunu anlamak mümkün değildir. Bu durum sporcular içinde birebir geçerlidir. Yani protein tozu kullanımında kişinin bu tozun kullanım dozunu kaçırmaması gerekmektedir. Çünkü günlük olarak protein tozu kullanım dozu aşıldığı zaman kişide farklı yan etkiler ya da alerjik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi etkiler ise kimi zaman çok şiddetli olabilir. Sizlerde protein tozu kullanmadan önce bu tozun kullanım koşullarını ve genel olarak bilgiler almaya özen gösterin. Aksi durumlarda beklenmedik problemler karşınıza çıkabilir. 

Protein Tozu
Yararları:
 • Protein tozu, doğru kullanıldığında çok hızlı bir şekilde vücudun gelişmesini sağlar ve kasların ihtiyacı olan enerjiyi vücuda kazandırır. Bu sayede kişi çeşitli kas ağrılarından kurtulur ve kaslarına gerekli olan mineralleri kazandırmış olur. Bu faydayı gören kişiler çok daha sağlıklı kaslara sahip olurlar. 
 • Kişinin günlük olarak yaptığı hareketler sonucunda kaybetmiş olduğu enerjiyi tekrar kişinin vücuduna kazandırarak kişinin daha dinç olmasını sağlar. Bunun için günlük olarak bir miktar protein tozu işinizi görecektir.
 • Protein tozu vücuda alındığında insanlarda büyüme hormonu normalden daha fazla salgılanır. Bu durum nedeni ile kişinin genel gelişimi hızlanır ve kişi biraz daha hızlı bir şekilde büyür. Fakat sağlık için büyüme hormonunun seviyes]]> Protein Diyeti https://www.protein.web.tr/protein-diyeti.html Sat, 17 Nov 2018 11:42:59 +0000 Protein Diyeti, Zayıflamak için son zamanlarda yaygınlaşan bir diyet türü olan protein diyeti, insanların en çok ve hızlı kilo almasını sağlayan karbonhidratlı gıdalardan uzak durulmasını amaçlamaktadır. Protei Protein Diyeti, Zayıflamak için son zamanlarda yaygınlaşan bir diyet türü olan protein diyeti, insanların en çok ve hızlı kilo almasını sağlayan karbonhidratlı gıdalardan uzak durulmasını amaçlamaktadır. Protein diyeti sayesinde kişi strese girmeden kolay ve kalıcı şekilde kilo vermektedir. Diyet süresince tüketilen protein ağırlıklı besinler sayesinde vücut enerji elde edebilmek için var olan yağları yakarak elde ettiği enerjiyi kullanmaktadır. Bu sayede kalıcı ve düzenli şekilde, anatomik sıkıntıya girmeden ve metabolik zorlanma yaşamadan sorunsuz kilo vermemizi sağlamaktadır. Protein diyeti uygulamaya başlayacak olan kişi her hangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamak adına, protein ağırlıklı diyete başlamadan önce bir takım testler yatırmalıdır. Uzun süreli protein tüketileceğinden mütevellit diyet esnasında kişiler en az 2- 2,5 litre su tüketmelidir. Yiyecek seçeneği fazla olan protein diyeti, geniş bir gıda yelpazesine sahip liste oluşturularak rahat şekilde uygulanabilir.bu diyetlerden bazıları şunlardır;

  Protein Diyet Listesi

  Protein Diyeti 1.gün:

  Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, iki parmak kalınlığında az yağlı beyaz peynir, 2 dilim kepekli veya tam tahıllı ekmek.

  Öğle: Meyveli yada meyvesiz yağsız yoğurt, yağsız ve tuzsuz salata.

  Akşam: Yaklaşık 150 gram ızgarada yapılmış et, yağsız ve tuzsuz salata, 1dilim kepekli veya tahıllı ekmek.

  Protein Diyeti 2.gün:

  Sabah: 2 adet tere yağına kırılmış yumurta, 2 dilim çavdar ekmeği, şekersiz bitki çayı.

  Öğle: Meyveli yada meyvesiz yağsız yoğurt, yağsız ve tuzsuz salata.

  Akşam: Yaklaşık 200 gram ızgarada pişirilmiş tavuk, yağsız yoğurt ve yağsız- tuzsuz salata.

  Protein Diyeti 3.gün:

  Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, iki parmak kalınlığında az yağlı beyaz peynir, 2 dilim kepekli veya tam tahıllı ekmek.

  Öğle: 1 adet orta boy elma, yağsız yoğurt ve yağsız- tuzsuz yeşil salata.

  Akşam: Yaklaşık 100 gram ızgarada pişmiş veya fırınlanmış balık, yağsız salata.

  Protein Diyeti 4.gün:

  Sabah: 2 adet haşlanmış yumurta, az yağlı 20 gram peynir, salatalık ve domates, şekersiz bitki çayı.

  Öğlen: Orta boy elma, yağsız yoğurt ve 2 adet kepekli kraker.

  Akşam: 200 gram kadar ızgara tavuk veya kırmızı et, yağsız ve tuzsuz bol sirkeli salata, 1 dilim çavdar ekmeği.

  Protein Diyeti 5.gün:

  Sabah: Tere yağında 2 adet yumurta, 5 adet siyah zeytin, 20 gram tuzsuz ve yağsız peynir, 1 dilim kepek ekmeği.

  Öğle: Haşlanmış brokoli, havuç ve bezelye ile hazırlanmış yarım porsiyon salata, yağsız yoğurt ve 1 dilim kepekli ekmek.

  Akşam: Fırında pişirilmiş yaklaşık 150 gram kırmızı et, üzerine çok az zeytinyağı döktüğümüz mevsim salatası, yağsız yoğurt.

  Protein Diyeti

  Protein Diyeti 6.gün:

  Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, iki parmak kalınlığında yağsız peynir, bir adet salatalık ve şekersiz bitki çayı.

  Öğle: 1 adet orta boy elma, yağsız yoğurt, tuzsuz fakat içerisinde az miktarda zeytinyağı olan mevsim salatası.

  Akşam: Izgarada pişirilmiş yaklaşık 200 gram balık, bol miktarda limonlu mevsim salata.

  Protein Diyeti  7.gün:

  Sabah: 1 adet tere yağında pişirilmiş yumurta, 7 adet siyah tuzsuz zeytin, iki parmak kalınlığında yağsız beyaz peynir, şekersiz bitki çayı.

  Öğle: Çok az zeytin yağı ile tuzsuz olarak hazırlanmış ton balıklı salata, 2 dilim kepekli veya tahıllı ekmek.

  Akşam: yaklaşık 200 gram ızgarada pişirilmiş tavuk eti, bol şekilde mevsim salatası ve yağsız yoğurt.

  Bu diyet sayesinde 7. günün sonunda en az 2- 4 kg vermiş oluruz.Diyet listesinde belirtilen etlerin sığır eti veya kuzu eti olmasına özen göstermeliyiz. Bu tür protein ağırlıklı diyet başta olmak üzere tüm diyetlerimiz de günde yaklaşık en az 2- 2, 5 litre su tüketmemiz gere]]> Protein Tozu Zararları https://www.protein.web.tr/protein-tozu-zararlari.html Sun, 18 Nov 2018 03:56:41 +0000 Protein tozu zararları, aslında en az protein tozunun yararları kadar çoktur. Bilindiği gibi en çok farklı spor dalları ile uğraşan sporcuların kullandığı protein tozu, insanlarda çok büyük sağlık sorunlarına neden olsa bi Protein tozu zararları, aslında en az protein tozunun yararları kadar çoktur. Bilindiği gibi en çok farklı spor dalları ile uğraşan sporcuların kullandığı protein tozu, insanlarda çok büyük sağlık sorunlarına neden olsa bile bu zararların birçoğu kişilerin protein tozunu yanlış kullanması nedeniyle meydana gelmektedir. Protein tozu, insanlarda kas gücünü arttırmak ve aynı zamanlarda insanların kas gelişimini hızlandırmak amacı ile kullanılan bir maddedir. Günümüzde insanların bu tozu çok fazla kullanması ve hızlı bir şekilde yaygınlaşması nedeni ile protein tozunun doğal olanları da yapılmıştır. Fakat protein tozu zararları, doğal olarak elde edilen protein tozlarında da görülmüştür. Sporcuların kendi performanslarını arttırmak için tercih ettiği bu tozlar, vücut üzerinde birçok farklı zarara neden olmaktadır. Özellikle küçük yaştaki kullanıcılar için çok büyük tehlikeler saçan bu toz, çok ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle protein tozu zararlarından etkilenmemek için çok dikkatli olmak gerekir. Genellikle insanlar ne kadar çok protein tüketirse vücut için o kadar iyi olacağını düşünürler. Aslında bu durum son derece yanlıştır. Çünkü insan vücudunda sadece proteinin değil diğer tüm maddelerin çok fazla alınması nedeni ile başta hormon dengesi olmak üzere birçok problem meydana gelmektedir. Bu maddeler arasında özellikle protein çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. 

  Protein Tozu Zararları
  • Protein tozu, az ve ölçülü bir şekilde kullanılmadığı zaman insanlarda ilk olarak kalsiyum eksikliği olarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Kalsiyum eksikliği, protein tozunun uzun süre kullanılmasına bağlı olarak sürekli devam eder ve kemiklerin zayıflamasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Bu durum zamanla kişide kemik erimesi yani osteoporoz probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Genel olarak bu duruma neden olan şey protein tozu zararları arasında kanın asidik bir hale getirilmesi nedeni ile oluşur. 
  • Protein tozu zararları arasında çok büyük bir yeri olan bir diğer durum ise kişinin karaciğerinin aşırı protein nedeni ile zarar görmesidir. Bu durum çok yaygın olarak görülse de genellikle yavaş yavaş ortaya çıktığı için kişiler karaciğerde meydana gelen sorunları fark etmez. Bu nedenle uzun süreli aşırı protein tozu kullanımından zarar göreceğinizi unutmayın. Bu durum ile karşılaşmamak için protein tozunun dozunu çok iyi ayarlayın. 
  • Protein tozu içerisinde çok ciddi oranda keton bulunmaktadır. Bu durum nedeni ile protein tozu kullanımında kişide yüksek oranda keton birikimi gözlenir. Bu durum ise özellikle böbrekler olmak üzere vücudun farklı iç organlarına aşırı baskı yapar. 
  • Böbrek yetmezliği ve böbrek taşı problemi olan insanların protein tozu zararları nedeni ile çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü protein tozu kullanımında kişilerde çok büyük sorunlar meydana gelebilir. Özellikle böbrek içerisinde bulunan ya da kanallarda bulunan taşların büyümesi gibi durumlar meydana gelerek sizleri cerrahi işlemlere maruz bırakabilir.
  • Çok uzun süreli protein tozu kullanımında yapılan araştırmalara göre kişilerde farklı kalp hastalıklarının meydana geldiği anlaşılmıştır. Fakat bu durum genellikle sürekli olarak aşırı dozda protein tozu kullanan insanlarda görülmüştür. 
  • Kişilerde ani olarak sindirim sistemi bozuklukları meydana gelebilmektedir. Bu durum çok karşılaşılan bir durum olsa bile hızlı bir şekilde ortadan kalkması nedeni ile çok fazla önemsenmez.
  • Protein tozu zararları arasında yer alan diğer bir durum ise protein tozunun insan vücudu için zararlı olan metalleri içermesidir. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için aşırı protein tozundan kaçının.
  ]]>
  Protein Eksikliği https://www.protein.web.tr/protein-eksikligi.html Mon, 19 Nov 2018 03:55:50 +0000 Protein eksikliği, beden yapımızda proteinin düşmesi ile meydana çıkan bir tablodur. Protein azlığı sebebi ile vücudumuz adale dokusunda durumda olan depolardan kullanmaya başlar. Böylelikle riskli bir şekilde adale kayıpla Protein eksikliği, beden yapımızda proteinin düşmesi ile meydana çıkan bir tablodur. Protein azlığı sebebi ile vücudumuz adale dokusunda durumda olan depolardan kullanmaya başlar. Böylelikle riskli bir şekilde adale kayıpları, saç dökülmeleri yaşanır. Protein eksikliğinin en çok miktarda görüldüğü yerler esasında açlık ve kıtlık çeken ülkelerdir. Ama, sert diyetlerde bunun için neden olabilir.
 
Vücudun sıkı çalışabilmesi amaçlı gerekli yeterlidir besinler alınmadığında, hata giden bir şeyler meydana geldiğini beden sinyaller vererek anlatır. Protein eksikliğinin belkide ilk belirtisi, beslenmedeki eksik protein alımıdır. Protein eksikliğiyle alakalı bulgulara İlgi etmeli ve bu belirtilerden rastgele bir tanesini yaşarsanız bir hekime müracaat edilmelidir. Çok fazla farklı şu anki protein kaynaklarına nazaran, bireyin eksik protein almasından ötürü protein eksikliği semptomları görülmektedir. Önemli kısıtlayıcı diyetler, besinler hakkındaki haber eksikliği ve üstelik fakirlik kişide protein eksikliğine katkıda yer almaktadır. Protein eksikliği safra taşlarına, artrit hastalığına, adale bozulmasına ve üstelik kalp problemlerine sebep olabilir.
 Protein Eksikliği
En sık görülebilen protein eksikliği semptomları şunlardır:
 • Ödem-Protein vücudun su balansını savunması amaçlı gereklidir. Ödem deri alt kısmında sıvı/akışkan birikmesidir ve en sık bacaklar, ayaklar ve ayak bileklerini etkiler. Fakat vücudun rastgele bir yerinde de meydana çıkabilir.
 • Ciddi kilo kaybı
 • Kırılgan veya seyrekleşen saçlar-Saç dökülmesi ve incelmesi veya saç kırılmasına protein eksikliği sürükleyebilir.
 • Ayak ve tırnak etrafında derin şerit oluşumları parmak ve ayak tırnaklarındaki çıkıntılar veya paralel beyaz çizgilerin sebebi protein eksikliğidir.
 • Soluk ten -Pigment kaybeden ve güneşte çabuk yanan cilt; demir ve protein yoksunluğundan dolayıdır.
 • Cilt döküntüleri -Cildin kuruması ve pullanmasıyla ciltte döküntüler oluşması.
 • Genel bir güçsüzlük
 • Yavaş İyileşen veya iyileşmeyen inatçı yaralar-Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve yaraların iyileşmesinde önemli oyun oynarlar. Vücudunuzun kendiliğinden iyileşebilmesi amaçlı, dokularını onarması veya üretmesi gerekmektedir. Bu dokular tamir amaçlı amino asitleri kullanır. Protein eksikliği ek olarak yavaş bir inşaat sürecine neden olur.
 • Uyku sorunu -Uyumaktaki güçlük serotin yoksunluğundan kaynaklanır.
 • Sürekli başı ağrısı
 • Bayılma
 • Dekübitus ülseri ve Deri ülserleri
 • Mide bulantısı
 • Anksiyete
 
Protein eksikliğine karşı öneriler
 
Bu belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız, kısa zamanda doktorunuzu görülmesi amaçlı buluşma alın. Protein eksikliğini kesinleştirmek amaçlı kolay bir kan testi yeterlidir. Protein eksikliği tedavisi kolaydır, ama protein eksikliğinin ilk öncesinde bir doktor aracılığıyla teşhisinin gereklidir. Çok fazla et yemeniz kararınca protein aldığınızı göstermez. Kalifiye protein almaya itina gösterin. En sıkı protein kaynakları tavuk, tavşan, hindi etleri ve yumurtadır. Yağ, protein emilimini azaltır. Yağlı protein kaynaklarından ziyade bu saydıklarımızı seçim edin. Buharda ve fırında pişirmek en çok fazla tavsiye edilen et pişirme yöntemleridir.
 
Protein eksikliği tedavisi ne türlü yapılır

Protein eksikliği rehabilitasyonunda sık sık beslenmeye İlgi edilir. Gündelik edinilen protein ölçüsü yükseltilir. Beslenmeye et, yumurta ve protein bakımından fazla yüksek ölçüt taşıyan bakliyatlar katılır. Hasta, vakit içerisinde kendisini toparlar ama, fazla eksikliği olanlar hastanede yatarak iyileştirme edilir. Proteinler, birey büyümesinde çok fazla önemli bir yere sahiptir. Fazlası veya azlığı çok fazla mühimdir. Dünya çapında en çok miktarda protein azlığını 5 yaş altı çocuklar y]]> Protein İçeren Besinler https://www.protein.web.tr/protein-iceren-besinler.html Mon, 19 Nov 2018 06:29:01 +0000 Protein içeren besinler, protein vücutta saçtan tırnağa kadar tüm yapı için önemli bir bileşendir. Özellikle kas yapısı için önemli görevi vardır. Vücutta sayılamayacak kadar fazla olan hücrelerin fonksiyonel o Protein içeren besinler, protein vücutta saçtan tırnağa kadar tüm yapı için önemli bir bileşendir. Özellikle kas yapısı için önemli görevi vardır. Vücutta sayılamayacak kadar fazla olan hücrelerin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. Hücreler için 1.00000'den fazla protein çalışmaktadır. Büyüme çağında protein bakımından zengin beslenmek ileri yaşlarda sağlığı koruyabilmek için oldukça önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli rol oynar. Ancak proteinin de yeteri kadar alınması gerekir. Aşırı protein tüketimi enerjiyi arttırarak karaciğer sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle protein ağırlıklı besinler tüketilirken dikkatli olunması gerekir. Aşırı protein içeren besinleri fazla tüketmek kalp ve damar sağlığını da olumsuz etkiler. Kolesterol ve tansiyon dengesini bozar.

Faydaları azımsanmayacak kadar çok olan protein, kilo vermeye de yardımcı olur. Vücut için adeta enerji kaynağı olduğu için diyet anında enerjik olmayı sağlar. Düşük proteinli diyet yapanlara nazaran yüksek proteinli diyet yapan kişiler daha kolay kilo vermektedir. Protein bakımından zengin gıdalar tokluk süresini uzatır.

Günde ne kadar protein alınmalıdır

Vücudun fonksiyonel olarak sağlıklı bir şekilde işlemesi için en önemli bileşenlerden biri proteindir. Fakat protein tüketim miktarı oldukça önemlidir. 15-70 yaş arası kadınlar için günlük protein ihtiyacı yaklaşık 45 gramdır. 19-70 yaş arası erkekler için ise bu miktar 56 gram kadardır. Çocukların protein ihtiyacı erişkinlere nazaran daha azdır. 3-5 yaş arası 20 gram, 6-9 yaş arası 27 gram protein ihtiyaçları vardır.

Protein içeren besinler

Genel sağlığı korumak için proteinin düzenli olarak vücuda alınması gerekir. Farklı yollardan da alımı yapılsa da en doğal ve sağlıklısı protein içerikli besinlerin beslenme listesine eklemektir. Vücutta protein açığını kapatmak ya da dengede tutmak için protein içeren besinler tüketilmelidir. Protein bakımından zengin olan bazı besinler kabak, peynir, sığır eti, fasulye, yumurta, fıstık ve badem olarak sıralanabilir.

Protein İçeren Besinler

Peynir: Ortalama bir kase peynir yaklaşık 14 gr protein barındırmaktadır. Ayrıca protein amino asitler bakımından da iyi bir kaynaktır.

Süt: 1 su bardağı süt ortalama olarak 8 gr protein barındırmaktadır. Doğal yani organik süt işlenmiş sütlerden daha fazla protein barındırır. Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlarken, kemik sağlığını da olumlu yönde etkiler.

Biftek: 100 gr kadar biftek yaklaşık olarak 25-30 gr protein barındırır. Biftek adeta protein deposudur.

Tavuk: Derisi ve kemikleri alınmış 85 gr tavuk eti yaklaşık olarak 25 gr protein barındırır. Kas sağlığı için önemli bir besin maddesi olan tavuk eti zayıflamak için uygulanan diyet listeleri için de mükemmel bir alternatiftir.

Yumurta: Orta büyüklükte bir yumurta ortalama olarak 5 gr protein barındırır. Kas sağlı açısından da önemli bir yeri olan yumurta amino asit bakımından da zengin içeriğe sahiptir.

Somon: Somon protein bakımından iyi kaynaklar arasında yer alır. 100 gr kadar somon ortalama 25-28 gr protein içerir. Omega-3 yağ sitleri bakımından da mükemmel bir kaynaktır.

Hamsi: 85 gr hamsi tüketerek 22 gr protein alınabilir. Oldukça ufak yapıda olsalar da sağlık adına inanılmaz faydalıdır. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını da sağlar.

Hindi: Yine 85 gr hindi eti tüketilerek vücuda 25 gr protein alınabilir.

Protein içeren diğer besinler

 • Sardalye
 • Mercimek
 • Sucuk
 • Kavrulmuş hindi
 • Tofu
 • Ispanak
 • Bezelye
 • Karides
 • Esmer pirinç
 • Portakal
 • Yulaf
 • Mezgit
 • Muz
 • Kuşkonmaz
 • Makarna
 • Fıstık ezmesi
 • Istakoz]]> Protein Tozunun Zararları https://www.protein.web.tr/protein-tozunun-zararlari.html Mon, 19 Nov 2018 19:17:47 +0000 Protein tozunun zararları, birçok insan tarafından tercih edilen protein tozu, makul nedenlerden dolayı kullanılmaktadır. Düzenli ve sürekli spor yapan kişilerin protein tozu kullandıkları bir gerçektir. Özellikle v Protein tozunun zararları, birçok insan tarafından tercih edilen protein tozu, makul nedenlerden dolayı kullanılmaktadır. Düzenli ve sürekli spor yapan kişilerin protein tozu kullandıkları bir gerçektir. Özellikle vücut geliştirmek için ve gelişimin hızlanması için protein tozu kullanımı önerilmektedir. Protein tozu faydalı olduğu kadar kişinin sağlığını tehdit edebilecek özelliklere de sahiptir. Yüksek performans için tercih edilen bu toz kişilere dayanıklılık etkisi vermekle birlikte kas gücünün artmasını sağlamaktadır.

  Protein Tozunun Zararları

  Protein Tozunun Zararları

  • Sürekli protein tozunun kullanılması zamanla kişiler de böbrek hastalıklarına yol açabilir. Böylelikle böbreklerinin işlevinde azalma sağlayabilir ve protein tozuna devam edilmesi halinde böbrekler işlevini yerine getiremez hale gelebilir. Böbrek yetmezliği gibi ciddi bir sağlık sorununa neden olabilecek sorunlarına yol açabilir.
  • Protein tozunun kişilere zamanla zarar vermesi tozun aşırı kullanılmasından dolayı meydana gelmektedir. Ancak verilen ölçülerde alınır ise zararından ziyade fayda sağlayabilir. Bunun için kullanımı oldukça önemli bir tozdur.
  • Protein tozu kullanıldığı zamanlar midenin üst bölgesinde dayanılmayacak ağrılar oluşuyor ise protein tozunun kullanımının bırakılması önerilir. Aynı zamanda ciddi karaciğer hastalığı olan kişilerin protein tozunu kullanmaları tavsiye edilmez.
  • Aşırı protein alımı veya protein tozu kullanımı kişiler de kalp ritmi bozukluğuna yol açabilir. Böyle durumlar da aşırı protein alımından kaçınmak gerekir. Kalp ritminde meydana gelen düzensizlik ileri ki dönemler de ciddi kalp hastalıklarına neden olabileceğinden dolayı dikkatli protein alımı yapılmalıdır.
  • Protein tozunun vücuda alınması ile sindirim sistemi başta olmak üzere bazı cilt hastalıkları görülebilir.  

  ]]>
  Protein İçeren Yiyecekler https://www.protein.web.tr/protein-iceren-yiyecekler.html Tue, 20 Nov 2018 01:09:03 +0000 Protein içeren yiyecekler, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku yapıla Protein içeren yiyecekler, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku yapılarında çok fazla proteine ihtiyaç vardır. Protein vücuttaki bir çok hücre de hormonda bulunur. Yaşam faaliyetlerimiz için olmazsa olmaz olan bir besindir. Bu nedenle çok sık tüketmemiz gerekir. Şimdi hangi besinleri tüketirsek protein ihtiyacımızı karşılarız bir bakalım.

  Peynir, peynir önemli oran da protein içeren besinlerden biridir. Peynir ve diğer tüm süt ve süt ürünleri yüksek miktarda protein içerir. Peynir çeşitleri İçerişinde en çok protein bulunana göre bir sıralama yaparsak gravyer peyniri ilk sırada yer alır ve ardından, İsviçre peyniri, kaşar peyniri cheddar peyniri, mozzarella peyniri, keçi peyniri, beyaz peynir ve süzme peyniri olarak bir sıralama yapmak mümkündür.

  Süt, sütte protein bakımından zengin olan besinler arasında yer alır. Tam yağlı sütte bu oran çok daha fazladır.

  Yumurta, yumurta proteinin en dengeli bulunduğu yiyecektir. Tam bir sağlık deposudur yumurta. Yumurtanın sarısında protein oranı çok daha fazladır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

  Kırmızı et, kırmızı et yüksek miktarda sağlıklı protein içeriyor. En fazla protein barındıran et dana kuşbaşıdır, ardından dana gulaş, dana incik, dana gerdan, dana lokum şeklinde devam eder. Dana kıyma ise son sırada yer alır. 

  Protein İçeren Yiyecekler
  Beyaz et, beyaz et fazla yağ içermemesine rağmen iyi oranda protein içerir. Böylelikle fazla kalori almadan protein almış olursunuz. 

  Balık, balık yüksek oran da protein içermesinin yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balıklar protein oranına göre sıralandığında ilk sıra da  gökkuşağı alabalık gelir. Ardından somon, uskumru, hamsi, alabalık, sazan, levrek, morina gelir.

  Tahıllar, tahıllar içerisinde yulaf ilk sırada yer alır protein kaynağı bakımından, ardından makarna, tam buğday ekmeği ve bulgur gelir.

  Baklagiller, bitkisel proteinler içerisinde en zengin olanı baklagillerdir. Soya unu protein bakımından en zenginidir. Ardından soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye ve nohut gelir.

  Kuruyemişler, kuruyemişler de önemli protein kaynaklarından biridir. Badem ve Antep fıstığı ilk sırada yer alırken ardından ay çekirdeği, fındık, ceviz ve kaju gelir
  ]]>
  Protein Sentezi https://www.protein.web.tr/protein-sentezi.html Wed, 21 Nov 2018 00:40:15 +0000 Protein sentezi, hücrenin protein sentezlenmesi amaçlı gerekli olan bir biyokimyasal süreçtir. Bu terim bazen yalnızca protein translasyonu manasında kullanılsa da transkripsiyon ile başlayıp translasyonla biten çok evreli bir Protein sentezi, hücrenin protein sentezlenmesi amaçlı gerekli olan bir biyokimyasal süreçtir. Bu terim bazen yalnızca protein translasyonu manasında kullanılsa da transkripsiyon ile başlayıp translasyonla biten çok evreli bir süreçtir. Prokaryotlarda ve ökaryotlarda ribozom yapısı ve destekçi proteinler açısından çeşitlilik göstermesine karşın, basit mekanizma korunmuştur.
 
Protein biyo sentezi amaçlı aminoasil-tRNA'ların hazırlanmasında ya da sentez boyunca ATP ve GTP hidrolizi ile dik miktarda enerji harcanır. Bununla Birlikte, hücreler ürettikleri enerjinin kocaman bölümünü protein sentezinde vazife alan yapıları oluşturmak için kullanırlar.
Bu sürecin tipik yanlış oranı 10-4 civarındadır (her 10000 amino asitten bir yanlış yerleştirilir). Birtakım antibiyotikler protein sentezine müdahale ederek tesir gösterirler. Genetik haber akışında sıra protein sentezine geldiğinde mesajcı RNA (mRNA)'dan yabancı taşıyıcı RNA (tRNA) da devreye girerek ribozomlarda protein sentezi gerçekleşir. mRNA da bulunan kodonların taşıdığı genetik kısa mesaj ribozomlarda hamle adım deşifre edilerek uyumlu amino asitler tRNA aracılığıyla ribozoma getirilir. Hücre sitoplazmasında 20 çeşit aminoasil-tRNA ların ribozomda bağlanabilecekleri farklı bölgeler yer alır ve amino asitlerini bırakan tRNA'lar ribozomlardan ayrılırken polipeptid zinciri de sentezlenmiş olurlar. tRNA'lar üstünde bulunan nükleotitlere antikodon ismi verilir. Sözgelişi, UUU biçimde ortaya gelen bir mRNA zincirine uyan tRNA antikodonunun nükleotid sırası AAA şeklindedir. UUU biçimde bir kodon da fenilalanin isimli aminoasitin şifresidir.

Protein Sentezi
Protein sentezinin kademeleri
 • Hücre hangi protein molekülüne gereksinim duyuyorsa bu proteinin sentezlenmesi amaçlı öncesinde iki iplikli DNA'nın iplikleri birbirinden ayrılır. Bu ipliklerden biri kalıp misyonu yapar. Parola verici DNA zincirine manalı zincir, diğerine ise tamamlayıcı (eş) zincir denir.
 • DNA üzerinden sentezlenen mRNA, DNA zincirinin manalı ipliğinin bir kopyasını alarak (Transkripsiyon)  çekirdek zarındaki porlardan sitoplazmaya geçer. Ribozomun minik aşağı birimine tutunur.
 • mRNA minik aşağı birime bağlandıktan ardından iki ribozom ünitesi birleşerek,ribozom aktifleştirilir ve protein sentezine hazırlıklı duruma getirilir.Protein sentezini bir bir ribozom yapabileceği benzeri, çoğu ribozom hemen yan yana gelerek benzer mRNA şifresini birlikte okuyabilirler. Bu vaziyet ek olarak çabuk protein sentezlemek amaçlı yapılır. Meydana Gelen bu ribozom zincirine poliribozom (polizom) denir.
 • Protein sentezini başlatan ikaz mRNA'daki AUG, Metiyonin aminoasidini temsil eden bir şifredir. Ribozom bu kodonu tanır ve protein sentezine buradan başlar.
 • Bu arada sitoplâzmadaki aminoasitler ATP enerjisinden faydalanarak aktifleyici enzimler aracılığıyla aktive edilirler. Bu enzimlerin bir yabancı misyonu aminoasitleri taşıyıcı RNA'ya bağlayarak tRNA ~ aminoasit kompleksi ortaya getirmektir.
 • Bu tRNA ~ aminoasit kompleksi ribozom ve mRNA'dan meydana gelen komplekse bağlanır. Bu bağlanma sırasında tRNA'ların antikodon ucunda bir aminoasit taşınmaktadır. tRNA'lar ribozomun kocaman aşağı birimindeki bölgeye bağlanır.
 • Ribozoma bağlanan tRNA'nın antikodonu ile mRNA'nın kodonları içinde baz çiftleri karşılıklı gelmektedir. Belli Bir Süre olarak da birleşirler. Enzimlerin faaliyeti ile aminoasitler dehidrasyon sentezi neticesi birbirlerine peptit bağlarıyla bağlanırlar. Her iki amino asidin birleşmesi esnasında aradan bir molekül su ortaya çıkar.
 • mRNA'nın ribozom üstünde ya da ribozomun mRNA üstünde belli bir istikamette kaymasıyla yepyeni antikodon ve kodonlar karşılıklı gelmektedir.  bu sırada iki. bir tRNA'da ribozoma ve mRNA'nın iki. Kodonuna bağlanır. Böylelikle polipeptit zinciri başlar.
 • mRNA'nın her bir hareketi ile yepyeni bir kodon yükselen polipeptit zincirinin bir yabanc]]> İdrarda Protein Yüksekliği https://www.protein.web.tr/idrarda-protein-yuksekligi.html Wed, 21 Nov 2018 17:21:13 +0000 İdrarda protein yüksekliği, aslında birçok insanın yaşadığı fakat birçok kişinin yaşadığı bu sorunu bilmediği bir durumdur. Çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu problem, genellikle kişinin farklı hastalıklar nedeni İdrarda protein yüksekliği, aslında birçok insanın yaşadığı fakat birçok kişinin yaşadığı bu sorunu bilmediği bir durumdur. Çok yaygın bir şekilde karşılaşılan bu problem, genellikle kişinin farklı hastalıklar nedeni ile idrar testlerinde tesadüfen karşılaşılan bir durumdur. Bazı insanlarda bu durum son derece ilerleyerek farklı hastalık belirtilerine neden olarak  kişilerde çok ciddi sorunları ortaya çıkarır. Kişi bu durumlar nedeni ile doktora gittiğinde idrar testlerinde proteinin normal oranlardan çok daha fazla olduğunu görürler. Aslında bu durum çok acil bir sorun olmadığı için kişinin korkmasına gerek yoktur. Bu durum için korkmak yerine gerekli olan müdahaleleri yapmak ve gerekli tedavi yöntemlerini denemek çok daha mantıklı olacaktır. İdrarda protein yüksekliği en çok çocuklarda görülen bir sorun olsa bile aslında yetişkinlerde de yaygın olarak görülen bir durumdur. İdrarda protein yüksekliği genelikle kendi başına bir hastalık değildir. Yani bu durum daha çok farklı hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkar. İnsan vücudunda idrara protein karışmasını ve normal oranların üzerine çıkmasına neden olan bir durum meydana gelmesine neden olur. İdrarda yüksek protein görülen kişilerde kesinlikle zaman kaybetmeden sorunun nedeni bulunmalıdır. Aksi durumda bu duruma neden olan hastalık daha da çok ilerleyecektir. Normal şartlarda insan idrarında azda olsa proteine rastlanmamaktadır. Fakat belli bir orana kadar idrar içerisinde protein ile karşılaşılması normal kabul edilir. Bu oranı geçen protein miktarında kişide bir hastalık olduğu anlaşılır. 

  İdrarda Protein Yüksekliği
  Nedenleri:
  • İdrarda protein yüksekliği, sorunu görülen kişilerde ilk olarak böbreklerden şüphe edilir. Çünkü insan vücudunda birçok maddenin süzülmesi böbrekler tarafından yapılır. Kişinin vücuduna alınan protein barındıran bir yiyecek böbreklerde süzülür ve protein ile diğer maddelerin vücuda kazandırılması sağlanır. Bu süzülmenin iyi yapılamaması durumunda kişinin idrarına protein karışır. 
  • Sürekli olarak insanlar stres altında kalması ve sürekli olarak sıkıntı içerisinde olmaları durumunda iç organlardan herhangi birinin görevini yapamaması nedeni ile idrar içerisine protein karışır ve bu durumda kişinin yaptırdığı idrar testlerinde bir miktar proteine rastlanır. Bu nedenle idrarda protein yüksekliği sorununa neden olan en büyük etkenlerden olduğu için aşırı stresten uzak durmanız en iyi tedavi yöntemi olacaktır.
  • Bir diğer nedeni ise kişinin sürekli olarak soğuk ortamlarda bulunmasıdır. Bu durumlarda yine kişinin iç organlarında görev yapamama ve yetmezlik durumları meydana gelir. Kişinin bu durumlarda idrarında protein yüksekliği çıkması kaçınılmaz olacaktır.
  • Bazen insanlarda böbrek iltihapları ya da kişinin sindirim sisteminde bulunan enfeksiyonlar bu gibi idrar içerisine protein kaçmasını ve kişide idrarda protein yüksekliği sorununun meydana gelmesine neden olur.
  Diğer nedenler;
  Böbrek yetmezliği, diyabet, gebelik, kan kanseri, kalp hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkisi, karaciğer rahatsızlıkları olarak sıralanabilir.

  İdrarda yüksek protein çıkması durumunda yapılan tedavi:
  Bu gibi sorunlar kesinlikle idrara dışarıdan bakmak ile anlaşılamaz. Bunun için öncelikle idrarda protein yüksekliği sorunun netleştirilmesi amacı ile kişide idrar testinin yapılması gerekir. Durum bu şekilde netleştirildiğinde yaklaşık bir hafta sonra ikinci idrar tahlili yaptırılır. Kişinin ikinci idrar tahlilinde de yüksek proteine rastlanmış ise bu duruma neden olan önemli bir hastalıktan şüphelenilir. Kişi üzerinde farklı testler yapılarak bu duruma neden olan hastalıklar tespit edilir. Tespit edilen hastalığa göre kişide tedavilere gidilir. Bu durumun yanı sıra kişi, doktorunun bilgisi dahilinde bitkisel tedavilere]]> Bitkisel Protein https://www.protein.web.tr/bitkisel-protein.html Wed, 21 Nov 2018 22:47:54 +0000 Bitkisel protein özellikle baklagil cinsi bitkilerde epeyce fazla miktarda miktarda yer alan, protein gereksinimini karşılarken belirli bir miktarda yer verilmesi elzem meydana gelen protein kaynağı. bir sıkıntıları beden aracıl Bitkisel protein özellikle baklagil cinsi bitkilerde epeyce fazla miktarda miktarda yer alan, protein gereksinimini karşılarken belirli bir miktarda yer verilmesi elzem meydana gelen protein kaynağı. bir sıkıntıları beden aracılığıyla emilim yüzdelerinin hayvansal proteinler denli fazla yüksek olmamasıdır.
   
  Proteinler amino asitlerden meydana gelir. Hayvansal proteinde beden amaçlı gerekli durumda 9 farklı amino asit mevcuttur. Bitkisel gıdalarda ise birtakım amino asitler eksiktir. Bu yüzden hayvansal kaynaklı gıdaları tüketmiyorsanız beden amaçlı gereken bütün amino asitleri alabilmek amaçlı çoğu bitkisel protein içerir yiyeceği tüketmeniz gerekiyor. Normalde gün içerisinde kilonuz başına 0.8 gram protein tüketmeniz gerekiyor. Söz gelişi 55 kilogram ağırlığındaysanız gün içerisinde 55X0.8= 44 gram protein almanız gerekiyor. Bitkisel beslenme ağırlıklı bir rejim ile sıhhati ideal seviyeye getirmek olasıdır. Bu tip yeme düzenleri ile ilgili en fazla sorulan sorulardan biri ne türlü protein alınacağıdır. Tipik düşünceye nazaran et, süt mahsulleri ve yumurta kalmadan da sıhhatli beslenilebilir. Gerçek gıdaları alırsanız hiç protein eksikliği yaşamazsınız. Hayat tarzınız ne denli etkin olursa olsun iyi tertip etmiş bir işlenmemiş gıda bitkisel beslenme perhizi hem bir vücudun ihtiyacı meydana gelen yeterlidir proteini olanağı sağlar, hem bir de çağdaş beslenmelerde ağırlıklı meydana gelen damar tıkayıcı yağları içermez. Vejetaryen bir sporcu meydana gelen Rich Roll, bitkisel gıda ağırlıklı diyetinin ne adale kütlesini artırmada ne de çabuk iyileşmede yıllardır olumsuz bir tesir göstermediğini söylüyor. 45 yaşında sıhhatli, formda bir sporcu olarak da popüler protein kaynakları şunlar:
  Bitkisel Protein 
  Quinoa (Bir bardağında 11 gram protein): Tahıl şekli bir tohum meydana gelen quinoa pirinç ve makarnaya fazla yüksek protein detaylı bir alternatiftir. Bir başına ya da sebzenin yakınında servis edilebilir. Vejetaryen hamburger köftesi amaçlı güzel bir basit oluşturur, badem ya da Hindistan cevizi sütü ve meyvelerle sıcak olmayan olarak da tüketildiğinde muhteşem bir kahvaltılık gevrek olabilir.
   
  Mercimek (Bir bardağında 17.9 gram protein): Lezzetli, besleyici ve hazırlaması çok fazla kolaydır. Mercimeğin çok fazla sayıda versiyonu ve kullanılabileceği çok tarif vardır. Pişirilmiş olarak da da satılmaktadır.
   
  Tempeh (100 gramında tahmini 24 gram protein): Soya fasulyesinden yapılmış olan fermente edilmiş bir yiyecek meydana gelen tempeh, fermente edilmemiş akrabası tofuya olanla sıhhatli, protein dolu bir alternatiftir. Vejetarjen hamburger köftesi olarak da, köfteye bir benzer olarak da, esmer pirinç ve sebzelerin yakınında lezzetli bir tercihtir.
   
  Seitan (Buğday eti -Buğday gluteni): Et, balık ve soya ürünlerine güzel bir alternatiftir. Bir porsiyonu gündelik protein ihtiyacınızın %25'ini giderir. Buğday gluteninden yapıldığı amaçlı gluten hassasiyeti olanlar amaçlı uyumlu değildir.
   
  Fasulye (Kara, Barbunya, Mung, Pinto): Sebze dürümünde, çorbalarda, yemeklerde, salatalarda, pilavın yakınında fasulyenin çeşitli çeşitleri lezzetli ve besleyicidir. Bitkisel temelli bir beslenmenin başlıca öğelerindendir.
   
  Spirulina (10 gramında 6 gram protein): Bir mavi-yeşil alg meydana gelen spirulina, bilimsel olarak da kullanışlı, bütün esansiyel amino asitleri içerir bir gıdadır. %60 protein oranıyla (bütün natürel gıdalar içerisinde en fazla yüksek orandır), bitkisel bir protein kaynağı ve Kurutularak toz şeklinde karışımlara katılarak kullanılır.
   
  Kenevir Tohumu (3 çorba kaşığında 11 gram protein): Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin muhteşem miktarıyla kenevir tohumları bilimsel olarak da kullanışlı diğer bir tam proteindir. Protein oranı bakımından bir rakibi spirulinadır. Kahvaltı gevreğinden, salata ve me]]> Protein Diyeti Listesi https://www.protein.web.tr/protein-diyeti-listesi.html Thu, 22 Nov 2018 20:39:42 +0000 Protein diyeti listesi, protein diyeti düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulandığında haftada vücut yapısına bağlı olarak 2 kilo verilebilir. Protein diyeti çok uzun tutulmazsa kilo verme süreci daha kolay olur. Hı Protein diyeti listesi, protein diyeti düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulandığında haftada vücut yapısına bağlı olarak 2 kilo verilebilir. Protein diyeti çok uzun tutulmazsa kilo verme süreci daha kolay olur. Hızlı kilo vermek için proteinin dozu kaçırıldığında ve uzun süre sadece protein ağırlıklı besleniliyorsa bu durum hızlı bir şekilde yaşlanmaya neden olur. Dolayısı ile bilinçli ve dengeli olunmalıdır.

  Protein diyeti listesi

  1.Gün

  Sabah kahvaltısı: 1 tane katı pişirilmiş yumurta, 6 adet zeytin, 2 parmak kalınlığında yağsız peynir, 2 adet salatalık, 3 çorba kaşığı çökelek peynirine bir fiske eklenmiş çörek otu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı

  Öğle yemeği: Bol yeşillik(roka, tere, dereotu, maydanoz), 2-3 tane yeşil biber, salatalık dahil edilmiş yeşil salata üzerine 150 gr ton balığı

  Ara öğün: 1 kase karadut, 3 adet ceviz

  Akşam yemeği: 5 tane ekmek ilave edilmemiş yağsız kıymadan hazırlanmış köfte, 2 tane haşlama kabak ve 7 tane közlenmiş biber

  Protein Diyeti Listesi

  Gece: 6 tane çilek

  2.Gün

  Sabah kahvaltısı: 1 kase az yağlı yoğurt içine 3 tane ceviz, 1 şeker kaşığı keten tohumu, 3 çorba kaşığı yulaf kepeği, 1 çay kaşığı çörekotu, 2 şeker kaşığı buğday rüşeymi

  Öğle yemeği: 1 porsiyon kuzu kulağı çorbası, derisi ve yağı alınmış ızgara ya da haşlama tavuk eti

  Ara öğün: 2 tane salatalık, 1 kase nane eklenmiş cacık

  Akşam yemeği: 1 porsiyon ızgarada pişmiş bonfile et, 7 tane közlenmiş acı biber, 2 tane haşlanmış kabak

  Gece: 1 küçük akse karadut, çilek ya da vişne

  Protein diyeti yapılırken dikkat edilecek noktalar

  Protein diyeti uygulandığı sürece günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir. Protein diyet listesi kabızlığa neden olabileceğinden dolayı su ile beraber bol yeşillik, salatalık gibi kalori bakımından düşük, lif bakımından sengin olan besinlere bolca yer verilmelidir. Protein diyeti ile vücudun istenilen şekilde sıkılaşması her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle diyet ile beraber hafifte olsa egzersiz yapılmalıdır.

  ]]>
  Protein Özellikleri https://www.protein.web.tr/protein-ozellikleri.html Fri, 23 Nov 2018 20:19:40 +0000 Protein özellikleri, protein yapısında karbon, hidrojen, oksijen ve azot bulunan moleküldür. Virüslerde dahil olarak tüm canlılarda bulunur. Genellikle yapıcı ve onarıcı olarak kullanılır. Yapısında yirmi adet amino asi Protein özellikleri, protein yapısında karbon, hidrojen, oksijen ve azot bulunan moleküldür. Virüslerde dahil olarak tüm canlılarda bulunur. Genellikle yapıcı ve onarıcı olarak kullanılır. Yapısında yirmi adet amino asit bulunur. Genel olarak özelliklerine bakalım.

  Protein Özellikleri
  Proteinlerin özellikleri
  • Vücudun ve hücrelerin temelini oluşturur.
  • Enzimlerin yapısını oluşturur.
  • Maddeleri tanır ve hücre içine alır. 
  • Gerektiğinde enerji verici olarak görev yapar.
  • Hormonları oluşturur.
  • Vücudu mikroplara karşı koruyacak antikorlar oluşturur.
  • Kas yapmaya yardımcı olur.
  • Oksijen ve karbondioksit taşır.
  • Kanın pıhtılaşmasını sağlar.
  ]]>
  Protein Kaynakları https://www.protein.web.tr/protein-kaynaklari.html Sat, 24 Nov 2018 10:28:04 +0000 Protein kaynakları, aslında insanlar için çok büyük önem teşkil eden bir durumdur. Çünkü birçok insan protein tozu kullanmak yerine, proteini doğal olarak almak isterler. Günümüzde insanların gözde yiyecekleri arasında olan Protein kaynakları, aslında insanlar için çok büyük önem teşkil eden bir durumdur. Çünkü birçok insan protein tozu kullanmak yerine, proteini doğal olarak almak isterler. Günümüzde insanların gözde yiyecekleri arasında olan birçok yiyecek içerisinde yüksek oranda protein bulunmaktadır. Protein insan vücudu için çok büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle protein molekülleri arasında bulunan Amino asitler günlük olarak insan vücuduna alınması gerekmektedir. Aksi durumlarda vücutta birçok farklı problemler meydana gelecektir. Vücudunuza doğal olarak protein alabilmek için protein bulunan yiyecekleri çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu yiyecekler günlük olarak bol bol tüketerek vücudunuz gerekli olan proteini alabilirsiniz. Bu sayede bol bol enerjiyi vücudunuza almış olacaksınız ve oldukça etkili bir şekilde gününüzü geçirebilirsiniz. Protein kaynağı olan besinlerin tüketilmesi durumunda aynı zamanda yüksek oranda kas gelişimi gözleyebileceksiniz. Bu durum özellikle gün içerisinde çok hızlı bir şekilde hareketler yapanlar için önem taşır. Sizlerde bol bol birazdan söyleyeceğim besinleri tüketerek vücudunuzun daha hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz. 
  Protein Kaynakları
  • Peynir: Günümüzde sporcuların çok yaygın olarak kullandıkları protein tozları, büyük oranda peynir sularından elde edilmektedir. Hemen hemen her kahvaltıda bir çeşidinden bulunan proteinleri vücudunuza kazandırarak çok günlük olarak gerekli olan protein elde edebilirsiniz. Bu nedenle protein kaynakları arasında yer alan peyniri söylemek mümkündür. Peynirin yanı sıra aynı zamanda süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Süt ürünleri içerisinde de çok ciddi oran protein bulunmaktadır. Peynir içerisinde 11 ile 15  gram protein bulunmaktadır. 
  • Yumurta: Herkesin bildiği gibi yumurta çok büyük bir protein kaynağıdır. Hem besleyici özelliği ile hem de içerisinde bulunan protein miktarı ile çok önemli bir besin olan yumurtanın protein kazanılması amacı ile tüketilmesi gerekmektedir. Doğada bulunan ve aynı zamanda çok önemli bir protein kaynağı olan yumurta, en çok çocuklar tarafından tüketilmelidir. Çünkü çocuklarda kas, kemik ve vücut gelişimi açısından çok ciddi olarak proteine ihtiyaç duyulur. Bu durum nedeni ile bol bol yumurta yenilmelidir. 
  • Kırmızı et: Günümüzde birçok insan vejeteryan olmadığı halde kırmızı et sevmemektedir. Aslında kırmızı et, kesinlikle tüketilmesi gereken yiyeceklerden biridir. Kırmızı et içerisinde bulunan doymuş yağlar ve diğer besinler içerisinde çok yüksek oranda kaliteli protein bulunmaktadır. Bu protein en çok gün içerisinde çok fazla enerji tüketenler için kesinlikle tüketilmesi gereken protein kaynaklarından biridir.  Genel olarak kırmızı et içerisinde yaklaşık olarak 30 ile 35 gram kadar protein bulunur. Bu rakama bakılarak da kırmızı etin nasıl bir protein kaynağı olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Balık: Protein kaynakları arasında çok önemli bir yeri olan balığı birçok kişi protein amaçlı tüketmektedir. Eğer sizlerde vücudunuza doğal olarak protein kazandırmak istiyorsanız bol bol balık yiyebilirsiniz. Üstelik bazı balık türleri çok daha fazla oranda protein içermektedir. En çok proteini ise Gökkuşağı alabalık barındırmaktadır.
  • Kuru yemişler: Yine çok ciddi protein kaynağıdır. Proteinin yanında içerisinde çok yüksek oranda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle insan vücudunun önemli ihtiyaçlarını barındırır. Günlük olarak kuru yemiş tüketmeye özen gösterin. 
  • Tahıllar: Özellikle ülkemizde çok fazla tahıl çeşidi bulunur. Tahılların içerisinde yaklaşık 20 gram kadar protein bulunmaktadır. Özellikle yulaf, makarna ve Buğday içerisinde çok yüksek protein bulunur. Bu durum nedeni ile bol bol tahıl tüketin.
  • Baklagiller: Protein kaynakları arasında yer alan bu malzemeler çok büyük bir protein deposudur. Özellikle çocukların çok fazla tüketme]]> Protein Tozu Faydaları https://www.protein.web.tr/protein-tozu-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 06:15:29 +0000 Protein tozu faydaları, insan vücudunda çok farklı şekillerde görülmektedir. Birçok insan tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılan bu tozun doğru kullanılması ile çok büyük faydalar elde edilebilir. Fakat protein tozunun Protein tozu faydaları, insan vücudunda çok farklı şekillerde görülmektedir. Birçok insan tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılan bu tozun doğru kullanılması ile çok büyük faydalar elde edilebilir. Fakat protein tozunun yararları kadar yanlış kullanımlarda zararları da bulunur. Bu nedenle protein tozunu kullanmadan önce nasıl kullanılacağı bilinmelidir. Protein tozu sporcuların olmazsa olmaz maddelerinden biridir. Hem gelişim açısından hem de kişilerin vücut enerjilerinin arttırılması açısından çok önem taşıyan protein tozu faydaları ile ön plana çıkmıştır. Bilindiği gibi protein insan vücudu için çok büyük önem taşır. Çok önemli bir yapı taşı olan protein insan vücudunda en çok ihtiyaç duyulan yapı taşlarından biridir. İnsan vücudunda saçlar üzerinde, tırnak üzerinde ve daha da önemlisi vücutta bulunan kaslar üzerinde etkili olan protein, bu organlara olan etkileri nedeni ile çok yaygın bir şekilde kullanılır. Protein insan vücudunda bu organların çok daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar ve bu sayede kişinin istediği sağlığı yakalamasını neden olur. Bu sayede protein tozu çok olumlu faydalar sağlamaktadır. Protein tozunun diğer faydaları ise, 
   Protein Tozu Faydaları
   • İnsan vücudunda bulunan kasların gelişimi açısından çok büyük bir yeri olan proteinin vücuda alınması ile çok büyük etkiler gözlemlenebilir. Kasların dinç ve güzel  bir görünüm alması amacı ile başta sporcular ve vücut geliştirme etkinliklerine katılan insanlar olmak üzere birçok kişi kullanmaktadır. Protein tozu yararları arasında bu etkisi nedeni ile çok fazla insan bu tozu kullanır. 
   • Protein tozu, insan vücudunda düzenli bir şekilde tüketildiğinde damarların içerisinde bulunan kolesterolün çok hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Tabi ki, bu etkiyi görebilmek için protein tozunun çok dengeli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Eğer kişi herhangi bir doz aşımı yaparsa ya da yanlış bir şekilde kullanır ise çok büyük sağlık sorunları ortaya çıkabilir. 
   • Protein tozu faydalar arasında bir diğer faydası ise protein tozunun çok hızlı bir şekilde kana karışması olmaktadır. Kana çok hızlı ve kısa bir sürede karışan protein tozu, normal gıdalar ile alınan proteine göre çok daha hızlı etkiler göstererek kişinin çok daha hızlı bir şekilde enerji kazanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle protein tozunu sizlerde enerji kazanmak amacı ile kullanabilirsiniz.
   • Bilindiği gibi karaciğerin büyük bir kısmı proteinlerden oluşmuştur. Bu nedenle doğru ölçülerde vücuda alınan proteinler kişilerin karaciğeri için çok büyük faydalar sağlayacaktır. Fakat yanlış şekillerde kullanılan protein tozu tam tersine karaciğere zarar  verecek ve ciddi problemlere neden olacaktır. 
   • Protein tozu, uyumadan önce ya da uyandıktan sonra aç karın ile kullanıldığında vücut gelişimi açısından çok büyük etkilerde bulunur. Bu durum sayesinde oldukça büyük etkiler göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bu şekilde uyumadan önce alınan bir miktar protein tozu faydaları ile kişide iyi bir dinlenme sağlayacaktır. Sizlerde vücudunuzu dinlendirmek için bu tozu kullanabilirsiniz. 
   • Protein tozu faydaları arasında bulunan önemli bir etki ise proteinin insan vücudunda büyüme hormonunun salgılanmasını hızlandırıcı etkisidir. Bu etkisi nedeni ile protein tozunu kullanarak bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çok daha hızlı bir büyüme gösterebilirsiniz. 
   ]]>
   Protein Yiyecekler https://www.protein.web.tr/protein-yiyecekler.html Mon, 26 Nov 2018 02:10:24 +0000 Protein Yiyecekler, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku yapıları Protein Yiyecekler, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku yapılarında çok fazla proteine ihtiyaç vardır. Protein vücuttaki bir çok hücre de hormonda bulunur. Yaşam faaliyetlerimiz için olmazsa olmaz olan bir besindir. Bu nedenle çok sık tüketmemiz gerekir. Şimdi hangi besinleri tüketirsek protein ihtiyacımızı karşılarız bir bakalım.
  Peynir, peynir önemli oran da protein içeren besinlerden biridir. Peynir ve diğer tüm süt ve süt ürünleri yüksek miktarda protein içerir. Peynir çeşitleri İçerişinde en çok protein bulunana göre bir sıralama yaparsak gravyer peyniri ilk sırada yer alır ve ardından, İsviçre peyniri, kaşar peyniri cheddar peyniri, mozzarella peyniri, keçi peyniri, beyaz peynir ve süzme peyniri olarak bir sıralama yapmak mümkündür.

  Süt, süt de protein bakımından zengin olan besinler arasında yer alır. Tam yağlı sütte bu oran çok daha fazladır.

  Yumurta, yumurta proteinin en dengeli bulunduğu yiyecektir. Tam bir sağlık deposudur yumurta. Yumurtanın sarısında protein oranı çok daha fazladır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

  Kırmızı et, kırmızı et yüksek miktarda sağlıklı protein içeriyor. En fazla protein barındıran et dana kuşbaşıdır, ardından dana gulaş, dana incik, dana gerdan, dana lokum şeklinde devam eder. Dana kıyma ise son sırada yer alır. 

  Protein Yiyecekler
  Beyaz et, beyaz et fazla yağ içermemesine rağmen iyi oran da protein içerir. Böylelikle fazla kalori almadan protein almış olursunuz. 

  Balık, balık yüksek oran da protein içermesinin yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balıklar protein oranına göre sıralandığında ilk sıra da  gökkuşağı alabalık gelir. Ardından somon, uskumru, hamsi, alabalık, sazan, levrek, morina gelir.

  Tahıllar, tahıllar içerisinde yulaf ilk sırada yer alır protein kaynağı bakımından, ardından makarna, tam buğday ekmeği ve bulgur gelir.

  Baklagiller, bitkisel proteinler içerisinde en zengin olanı baklagillerdir. Soya unu protein bakımından en zenginidir. Ardından soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye ve nohut gelir.

  Kuruyemişler, kuruyemişler de önemli protein kaynaklarından biridir. Badem ve Antep fıstığı ilk sırada yer alırken ardından ay çekirdeği, fındık, ceviz ve kaju gelir
  ]]>
  Protein https://www.protein.web.tr/protein.html Mon, 26 Nov 2018 08:52:39 +0000 Protein, bir veya daha fazla amino asit zincirinden meydana gelen molekülleri barındıran organik bileşiklerdir. Hormonlar, enzimler birer proteindir. Bağışıklık sistemini güçlendirici antikorlar da proteinden yapılır. Protei Protein, bir veya daha fazla amino asit zincirinden meydana gelen molekülleri barındıran organik bileşiklerdir. Hormonlar, enzimler birer proteindir. Bağışıklık sistemini güçlendirici antikorlar da proteinden yapılır. Protein aynı zamanda kasların bağ dokusunu kıkırdak ve cildin dokusunu oluşturur. Bu şekilde kasların ve organları oluşturan proteinlere yapısal protein denir. Protein kaynakları hayvansal protein ve bitkisel proteinler olmak üzere iki ana grupta toplanırlar. Protein en doyurucu besinlerden biridir. Protein metabolizmayı hızlandırır. Yedikten sonra diğer besinlerin sindirimine göre daha çok enerji harcar.
  Protein eksikliği, vücudumuza yeteri oranda protein almazsak protein eksikliği meydana gelir bu durumda bazı belirtiler ortaya çıkar. Protein eksikliğinde ortaya çıkan belirtilere bakarsak,
  • Sürekli aç olduğunu hissetmek
  • Uyuyamama sorunu yaşamak ve uykusuzluk çekmek 
  • Sürekli yorgunluk ve halsiz hissetme
  • Çok sık sakatlanmalar yaşamak
  • Çok saç dökülmesi
  • Sık sık hastalanmak
  • Direnç düşüklüğü
  • Kas ve eklemlerde ağrı
  Proteinlerin özellikleri
  • Vücudun ve hücrelerin temelini oluşturur.
  • Enzimlerin yapısını oluşturur.
  • Maddeleri tanır ve hücre içine alır. 
  • Gerektiğinde enerji verici olarak görev yapar.
  • Hormonları oluşturur.
  • Vücudu mikroplara karşı koruyacak antikorlar oluşturur.
  • Kas yapmaya yardımcı olur.
  • Oksijen ve karbondioksit taşır.
  • Kanın pıhtılaşmasını sağlar.
  Protein içeren besinler

  Peynir, peynir önemli oran da protein içeren besinlerden biridir. Peynir ve diğer tüm süt ve süt ürünleri yüksek miktarda protein içerir. Peynir çeşitleri İçerişinde en çok protein bulunana göre bir sıralama yaparsak gravyer peyniri ilk sırada yer alır ve ardından, İsviçre peyniri, kaşar peyniri cheddar peyniri, mozzarella peyniri, keçi peyniri, beyaz peynir ve süzme peyniri olarak bir sıralama yapmak mümkündür.

  Protein
  Süt, süt de protein bakımından zengin olan besinler arasında yer alır. Tam yağlı sütte bu oran çok daha fazladır.

  Yumurta, yumurta proteinin en dengeli bulunduğu yiyecektir. Tam bir sağlık deposudur yumurta. Yumurtanın sarısında protein oranı çok daha fazladır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

  Kırmızı et, kırmızı et yüksek miktarda sağlıklı protein içeriyor. En fazla protein barındıran et dana kuşbaşıdır, ardından dana gulaş, dana incik, dana gerdan, dana lokum şeklinde devam eder. Dana kıyma ise son sırada yer alır. 

  Beyaz et, beyaz et fazla yağ içermemesine rağmen iyi oran da protein içerir. Böylelikle fazla kalori almadan protein almış olursunuz. 

  Balık, balık yüksek oran da protein içermesinin yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balıklar protein oranına göre sıralandığında ilk sıra da  gökkuşağı alabalık gelir. Ardından somon, uskumru, hamsi, alabalık, sazan, levrek, morina gelir.

  Tahıllar, tahıllar içerisinde yulaf ilk sırada yer alır protein kaynağı bakımından, ardından makarna, tam buğday ekmeği ve bulgur gelir.

  Baklagiller, bitkisel proteinler içerisinde en zengin olanı baklagillerdir. Soya unu protein bakımından en zenginidir. Ardından soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye ve nohut gelir.

  Kuruyemişler, kuruyemişler de önemli protein kaynaklarından biridir. Badem ve Antep fıstığı ilk sırada yer alırken ardından ay çekirdeği, fındık, ceviz ve kaju gelir
  ]]>
  Fazla Proteinin Zararları https://www.protein.web.tr/fazla-proteinin-zararlari.html Mon, 26 Nov 2018 15:12:31 +0000 Fazla Proteinin Zararları: Proteinler, vücudumuzda bulunan hücrelerin vede bütün biyolojik olayların yapı taşlarıdır. Hücre içerisinde gerçekleşen olaylar yüz binlerce farklı proteinin kendilerine verilmiş olan vazifeleri yer Fazla Proteinin Zararları: Proteinler, vücudumuzda bulunan hücrelerin vede bütün biyolojik olayların yapı taşlarıdır. Hücre içerisinde gerçekleşen olaylar yüz binlerce farklı proteinin kendilerine verilmiş olan vazifeleri yerine getirmeleri ile gerçekleşmektedir. Vücudumuzda yaşamsal fonksiyonların ve gelişimin gerçekleşebilmesi için hemen hemen  her organda protein üretimi gerçekleşmektedir. Aminoasitlerin bir araya gelerek birbirleri ile bağlanması sonucunda, protein oluşmaktadır. Dokuların onarılması, kasların güçlenmesi, gelişmesi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve vücutta hormonların salınımı gibi birçok önemli görevde yer alırlar. Proteinler 3 gruba ayrılmıştır. Bunlar; 
  • Basit proteinler,
  • Bileşik proteinler,
  • Türev proteinlerdir.

  Protein, kas gelişimi  için en önemli besinlerden bir tanesidir. Proteini, tehlikeli bir madde değildir, fakat fazla protein  insan sağlığı açısından zararlı olabilmektedir. Hastalıkların teşhisi için yapılan kan testleri ve tahlillerde kandaki protein değerleri incelenmekte ve kandaki protein değerleri, yapılan albümin ve globülin testleri sayesinde anlaşılmaktadır. Kanda bulunan proteinler daha çok karaciğer tarafından oluşturulur. Karaciğer hastalıklarında kandaki protein değerlerinde artma ya da azalma gibi bir takım problemler oluşabilmektedir. Bunun nedeni kan plazmalarında yer alan proteinlerin, karaciğer tarafından sentezlenmesi ile ilgilidir. 

  Fazla Proteinin Zararları

  Fazla Proteinin Zararları: 

  • Kilo almak: Aşırı derecede protein tüketimi vücutta yağ olarak depolanmakta böylece kişi de kilo yapmaktadır.
  • Bağırsaklarda tahriş: Fazla protein tüketimi özellik ile bağırsaklarda kabızlık, ishal ve gaz ile ilgili durumlar oluşturabilir.
  • Vücutta su kaybı: Alınan 100 gram protein için 2 litre su içme gerekmektedir.
  • Karaciğer enzimlerinde artış
  • Beslenme eksikliği: Sadece protein alan kişiler de diğer besin gruplarını gözardı ederek yüksek protein diyetine neden olurlar. Diyet yaparken dengeli ve besleyici olduğundan emin olarak yapmak gerekmektedir.
  • Kalp hastalığı riski: Sağlıklı yapılan yüksek protein diyetleri kalp ile alakalı değildir. Ancak sağlıksız yağ ve protein ile beslenenlerin, kalp hastalığı riski artmaktadır.
  • Böbrek problemleri: Yüksek protein ve düşük karbonhidrat içerikli diyetler uzun süreli yapılması durumunda böbreklere zarar verebilmektedir. 
  ]]>
  Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi https://www.protein.web.tr/bobrekte-protein-kacagi-tedavisi.html Tue, 27 Nov 2018 06:45:23 +0000 Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi, böbreklerde meydana gelen protein kaçağının "proteinüri veya mikroalbuminüri "genellikle idrar örneğinde protein oranlarının normal seviyenin çok üstünde olmasıdır. Çoğunlukla vücuttaki Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi, böbreklerde meydana gelen protein kaçağının "proteinüri veya mikroalbuminüri "genellikle idrar örneğinde protein oranlarının normal seviyenin çok üstünde olmasıdır. Çoğunlukla vücuttaki protein miktarına bakılması için idrar tahliline başvurulmaktadır. Alınan idrar tahlilinde bir kaç madde incelenme altına alınmaktadır. İdrar tahlilinde özellikle "kalitatif" şeklindeki protein oranınında negatif olması gerekmektedir. Kişiden alınan 24 saatlik idrar numunesi 1-14 mg civarında protein bulunmaktadır. Eğer bu oranın üzerinde bir protein miktarı çıkar ise, bu durum patalojik bulgu olarak kabul edilmektedir. Sabah verilen idrar numunesinde ilk önce protein oranına bakılmalıdır. Çünkü sağlıklı olan bir kişinin idrarı ile dışarı attığı protein 10-15 mg oranı albümindir. Diğer kalan kısmı ise, değişik plazmaların proteini ve "renal" hücreden alınmış olan glikproteinden meydana gelmektedir. 

  Böbrekte Protein Kaçağının Tedavisi, böbrekte meydana gelen protein kaçağına sebep olan durumlar ise, şeker hastalığı, böbrek enfeksiyonları, ağır anemi, nefrit, gebelik toksemisi, kalp yetmezliği, karaciğerde meydana gelen bazı hastalıklar, böbrek taşları ya da kum gibi bir takım problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu tip sorunları olan hastaların mutlaka ne kadar sıklıkta idrara çıktığı, idrarın kokusu ve rengi, miktarı değerlendirilerek bakılmalıdır. Aynı zamanda kişide gelişen iştahsızlık durumuna, yüksek olan kan basıncına, idrardaki protein miktarına, kreatin ve kanda bulunan üre miktarı da araştırılarak bakılması gerekmektedir.

  Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi
  Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi, genel olarak böbreklerdeki protein kaçağı ilk zamanlarda hiç bir belirti göstermektedir. Bunun için mutlaka tedavi aşamasında iken oldukça özen gösterilmelidir. Kişiye belli zaman dilimlerinde yapılan tetkiklerde hem kan örneğinde hem de idrar örneğinde böbrekteki alkali değerine mutlaka bakılması gerekmektedir. Alınan bu önlem özellikle böbrekte meydana gelen bir protein kaçağı söz konusu ise erken aşamada olmasından dolayı tedavi aşaması daha erken dönemde başlayabilmektedir. Bu önlem çoğunlukla ortaya çıkabilecek böbrek yetmezliği durumunun da engellenmesi aşamasında yardımcı olmaktadır.

  Böbrekte Protein Kaçağı Tedavisi, kişiden alınan idrar örneğinde eğer bir protein kaçağına rastlanmış ise başka tetkiklerde yapılmaktadır. Tedavi esnasında ilk önce kan şekeri damarında meydana gelen bozukluğun kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü kanda mevcut olan oksalat kristalleri ile fosfat idrarda çoğunlukla doymuş halde ortaya çıkmaktadır. Bunun için idrar ortaya çıkan maddeyi eritmez ve tıkanıklığa sebep olabilir. Bu durumlar ve tansiyonda böbreklere basınç uygular ve sonuç olarak ortaya böbreklerde yapısal bir bozukluk meydana gelir. Ancak böbrekteki bu yapısal bozukluk ortaya çıkmadan önlem alınabilir. Daha sonra hastaya uzman kontrolünde uyması gereken bir diyet listesi hazırlanır. Bu diyet programı ile hem sıvı hem de elektrolit dengesi de kolaylıkla sağlanmış olur. Ancak kişide kansızlık söz konusu ise, bu sorun içinde tedaviye başlanır. Fakat çok ileri olan aşamalarda ise kişiye böbrek nakli ya da diyalize alınması gerekebilir.
  ]]>
  Saf Protein Tozu https://www.protein.web.tr/saf-protein-tozu.html Tue, 27 Nov 2018 21:42:04 +0000 Saf Protein Tozu; Özellikle bilinmesi gereken, vücudun gelişiminde en etkili madde proteindir. Nedeni kasları ve kas dokusunun oluşumunun ana maddesidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin doğal yoldan ihtiyaçları olan p Saf Protein Tozu; Özellikle bilinmesi gereken, vücudun gelişiminde en etkili madde proteindir. Nedeni kasları ve kas dokusunun oluşumunun ana maddesidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin doğal yoldan ihtiyaçları olan proteini karşılamaları mümkün olmadığı için, ilave olarak protein tozu almak zorundadır. Çeşitli firmaların hazırladığı ve satışa sunduğu bu tozlar sayesinde kas yapmak için gerekli proteini en hızlı ve kolay bir şekilde vücuda alınmasını sağlar. Bu tozlar, zamanlı ve belirtilen ölçülerde kullanıldığı takdirde kas yapısının oluşması için büyük bir kolaylıktır. Ayrıca sindirimi de bir o kadar rahat olur.

  Protein tozları genel olarak peynirin alt suyundan izole yöntemi ile üretilir. Bu tozların ana maddesinin peynir olduğunu söylemek tamamen doğru olur. İsmi sürekli duyulan whey protein de en saf olan proteindir. Yapımı yine peynirin alt suyundan ve tamamen doğal yöntemler sonucunda üretilir. Halk arasında söylendiğinin tam tersi olarak içerisinde kimyasal ve zararlı maddeler değil, tamamen doğan ve zararsız bir tozdur. Evde insanlar kendileri besinlerden protein almak isterse bunun için para ve zaman kayıpları ve etkisi düşünüldüğünde, hazır olarak satılan protein tozlarının maliyeti daha düşük, hazırlanışı kolay ve etkisi ise çok ama çok kısa sürededir. Özellikle de yoğun geçen bir antrenman dan sonra süt ile birlikte hazırlanan proteinin kullanılması, şişen ve arası açılan kasların aralarında hızla emilmesi ile kasların aralarını doldurarak yeni kas oluşumunu hızlandırır ve kısa sürelerde daha hızlı sonuçlar alınmasını sağlar. Ayrıca saf protein tozları sabahları aç karnına da alındığında kas yapısı için olumlu sonuçlar verir. Çünkü vücut açken, tüketilen her besini genel olarak vücuda pompalar ve bu sürede kaliteli bir toz kullanımında çok üst seviyelerde protein pompalaması yapılmış olur. İçerisindeki diğer takviye besinler de kas yapısının oluşumunda ve genel olarak vücutta direnç kazanımına ve daha zinde hissetmeye yardımcı görevi görür.

  Saf Protein Tozu
  Spor salonlarında temin etmek oldukça basittir, ama fiyatından ve saflığından emin değilseniz ve bilmiyorsanız salondaki insanlar bu ürünü size yüksek fiyatlara satacak ve yüksek bir kar elde edecektir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var. Hemen salonlarda satılan ürünleri temin etmeyin, markasını alın İnternet ortamında bir araştırma yapın, en önemlisi saflığından emin olun ve tüm bu yolları izledikten sonra olumlu ise temin etmenizde bir sakınca yok. Her ne kadar ilk başlangıçta pahalı gelse de, içeriğindeki protein miktarını diğer besinlerden karşılamaya kalksanız inanın çok daha yüksek fiyatlara gelecektir. Düzenli kullanımlarınızda protein tozunun maddi olarak sizleri zorlamayacağı da ortadadır.

  Vücutta hiç bir yan etkisi yoktur. Zaten saf ve doğal olarak üretildiği ve vücudun proteine ihtiyacı olduğu için zararının olabilmesi mantıksızdır. Sadece vücudun kas üretimi için gerekli olan proteini size besin takviyesi olarak vermektedir. Bu tozu bir ilaç olarak görmek yanlıştır, çünkü içerisinde kimyasal yada vücudun sağlığı için zararlı bir ürün bulunmamaktadır. Bu besin takviyesini aldığınızda süper güçlü olmayacağınızı ve yarışmalardaki sporcular gibi devasa kaslı bir yapıya bürünmeyeceğinizi bilin. Bu ürün sadece destek verir ve siz sadece kasın oluşumu için gerekli besinleri temin etmiş olacaksınız. Bundan sonrası sadece sizin yaptığınız antrenmanların kalitesine ve beslenmenize bağlıdır. 

  Sadece spor yapan kişiler için değil, diyetisyenler bile özellikle zayıf kişilerin kilo almalarına yardımcı olması için öğün olarak protein tozunu veriyorlar. Yapılan araştırmalar neticesinde saf protein tozunun kanser hücrelerine bile iyi geldiğini belirtiyorlar. Halkımız arasında bu tozların kullanımı konusunda bir ön yargı mevcut. Kullanan kişiler ve araştıranlar zararsız olduğunu hem ailelerine hemde çevrelerine inandırmakta bir hayli zorluk]]> İdrarda Protein Çıkması https://www.protein.web.tr/idrarda-protein-cikmasi.html Wed, 28 Nov 2018 04:51:25 +0000 İdrarda Protein Çıkması: Böbrekler kanda yer alan tuzu, fazla suyu ve diğer atıkları vücuttan atmakla sorumludur. Bütün bu olayları, böbreklerde kan süzen glomerül adındaki kılcal damar yumağı yürütmektedir. Glomerüller İdrarda Protein Çıkması: Böbrekler kanda yer alan tuzu, fazla suyu ve diğer atıkları vücuttan atmakla sorumludur. Bütün bu olayları, böbreklerde kan süzen glomerül adındaki kılcal damar yumağı yürütmektedir. Glomerüller ayrıca kanda bulunan proteinin süzülmeden kanda kalmasını da sağlarlar. Bu kılcal damar yumağında bir hasar meydana gelir ise, proteinler kandan sızarak idrara karışabilir. Normal durumda idrarımız da sadece 150 miligram protein bulunmalıdır. İdrarda görülen 150 miligramdan fazla protein, böbrek hasarının habercisi olabilmektedir. Protein içeren idrarın acı vermemesi ise teşhis edilememesi tehlikesini doğurmaktadır. Protein, vücudumuzdaki organ ve dokulara kan yolu  ile taşınmaktadır. Böbreklerimiz ise, kandaki proteinin geçişine engel olarak kanda kalmasını sağlamaktadır. Bu görevi yitirirler ise protein kılcal damarlardan idrara geçer. Yüksek kan basıncı yani tansiyon, böbreklerde hasara sebep olmasından dolayı, idrarda görülen  proteinin başlıca sebeplerinden biri olmaktadır. Bazı durumlarda,idrarda protein hiçbir belirtisi vermemektedir. Tedavi edilmediği süre uzadıkça, belirtiler de oluşmaya başlayacak ve belirtiler ise  şu şekildedir;
  İdrarda Protein Çıkması
  • İdrarda değişiklik
  • Şişmiş karın
  • Köpüklü idrar
  • Kiloda değişiklik
  • Şişmiş yüz
  • Şişmiş eller.
  İdrarda Protein Çıkması:

  Böbrekler fazlalıkları atarken bir yandan da protein gibi hayati besinleri vücutta tutarlar. Bazı tıbbi rahatsızlıklarda böbrekler, proteinlerin atılmamasını sağlayan özelliklerini yitirebilirler. Bu sorun idrarda protein görülmesine neden olmaktadır. Geçici

  Aşağıdaki maddeler protein seviyesinin geçici yükselmesine sebep olan etmenlerden bazılarıdır; 

  • Ağır egzersizler
  • Yüksek ateş
  • Soğuğa maruz kalmak
  • Duygusal stres yoğunluğu
  • Sıcağa maruz kalmak

  İdrarda proteinin en sık görülme nedenleri arasında, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gelmektedir.  Bu iki hastalık böbrek hasarına yol açarak idrarda protein görülmesine neden olabilmektedir. Her ne kadar bu iki rahatsızlık daha sık bir şekilde oluşsa da, idrarda proteinin başka sebepleri de bulunmaktadır. Bunlar ise;

  • Bağışıklık sistemindeki bozukluklar
  • İlaçlar
  • Toksinler
  • Travma
  • Enfeksiyon

  Proteinin vücutta fazla üretilmesi de idrarda protein görülmesine neden olabilmektedir. Organlarda oluşan anormal bir şekilde protein birikimi, (amiloidoz) ve multipl miyeloma örnek olarak gösterilmektedir.

  ]]>
  Protein Çeşitleri https://www.protein.web.tr/protein-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 16:06:21 +0000 Protein çeşitleri, proteinler birçok amino asitin birleşerek oluşturdukları polipeptidlerdir ve hücrenin yapı taşını oluştururlar. Vücudumuzun hayatta kalabilmesi için besinlerden elde ettiği proteine ihtiyacı vardır. Yediği Protein çeşitleri, proteinler birçok amino asitin birleşerek oluşturdukları polipeptidlerdir ve hücrenin yapı taşını oluştururlar. Vücudumuzun hayatta kalabilmesi için besinlerden elde ettiği proteine ihtiyacı vardır. Yediğimiz besinlerden aldığımız proteinler vücuda enerji vermesi bakımından önemlidir. 

  Protein çeşitleri:
  • Basit proteinler
  • Bileşik proteinler
  • Türev proteinler
  Basit proteinler:

  Globinler proteinler
  • Albüminler
  • Globülinler
  • Histonlar
  • Protaminler
  • Prolaminler
  • Globinler
  • Glutelinler
  • Basit proteinler
  Fibriler proteinler
  • Keratin
  • Elastin
  • Miyozin
  • Fibrinojen
  Protein Çeşitleri
  Bileşik proteinler:
  • Glikoprateinler:
  • Kollejen
  • Proteoglikanlar
  • Lipoproteinler
  • Fosfoproteinler:Kazein
  • Nükleoproteinler
  • Metalloproteinler: Ferritin, transferrin, seruluplazmin
  • Kromoproteinler:
  • Hemoglabin
  • Miyoglabin
  • Peroksidaz
  • Sitokromlar
  Türev proteinler:
  • Primer  türev proteinler:
  • Meteprotein
  • Protean
  • Kaogule proteinler
  • Sekonder türev proteinler:
  • Peptonlar
  • Peptidler
  • Proteozlar
  • Oligopeptitler
  ]]>
  Yumurta Protein https://www.protein.web.tr/yumurta-protein.html Thu, 29 Nov 2018 06:19:29 +0000 Yumurta Protein, Yumurta özellikle kuşların ve bazı dişi hayvanların embriyolarını korumak amacı ile yumurtladığı oval şekilde ve yuvarlak olan cisimlerdir. Çoğu hayvanın yumurtasını yiyecek olarak kullanmamıza Yumurta Protein, Yumurta özellikle kuşların ve bazı dişi hayvanların embriyolarını korumak amacı ile yumurtladığı oval şekilde ve yuvarlak olan cisimlerdir. Çoğu hayvanın yumurtasını yiyecek olarak kullanmamıza karşın yumurta denildiği zaman aklımıza ilk gelen hayvan tavuktur. Dünya mutfağının hemen hemen her yiyeceğinde kullanılmakta olan yumurta, yapılan araştırmalara göre besinler arasında içerisinde en yoğun ve kaliteli protein barındıran yiyecek olduğu ispatlanmıştır. Vücudumuza gerekli olan, başta A, B, E, D ve birçok vitamini içerisinde barındıran yumurta, özellikle çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde önemli ve büyük bir katkı sağlamaktadır. 

  Yumurta Besin Değeri (1 tane 50 gram)

  • 6 gram protein
  • 1 gram karbonhidrat
  • 5 gram yağ
  • 70 kalori

  Vitamin ve yağları, büyük oranda yumurtanın sarısı, proteinleri ise büyük oranda yumurtanın beyazı içermekte olduğu saptanmıştır. Yumurtanın protein emilimi bakımından en etkili olan tüketim şekli rafadan diye adlandırdığımız suda haşlama yöntemidir.

  Yumurta Protein

  Protein ağırlıklı yapılan diyetlerde önemli bir yeri olan yumurta özellikle sabah öğünlerinde haşlanarak tüketilmelidir. Bu sayede vücut gereken proteini alırken tokluk hissi vererek diyetin sorunsuz olarak devamını gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır. Doğanın bize sunduğu en önemli besinlerden biri olan yumurtayı, protein veya yumurta alerjisi taşımayan herkes günde en az bir adet yumurta tüketmelidir.

  ]]>
  Protein Tozu Kullanımı https://www.protein.web.tr/protein-tozu-kullanimi.html Thu, 29 Nov 2018 07:36:32 +0000 Protein tozu kullanımı, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Vücut geliştirme sporu, tüm dünya genelinde büyük ilgi görmektedir. Özellikle gençler, bu alana büyük ilgi gösterme Protein tozu kullanımı, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Vücut geliştirme sporu, tüm dünya genelinde büyük ilgi görmektedir. Özellikle gençler, bu alana büyük ilgi göstermektedir. Fit bir görünüme sahip olmak isteyen birçok kişi, günlük beslenme programlarına protein tozunu eklemektedir. Vücut geliştirme programı için temel olan besin protein olarak bilinmektedir. Çünkü, protein besini vücutta kas oluşumu için etkili rol oynamaktadır. Fakat dengeli bir beslenme için protein tozu tek başına etkili olmamaktadır. Bu nedenle vücut geliştirme programına katılan kişiler, özel bir beslenme programı ile birlikte protein tozu kullanmaktadır. Protein tozunun tam etkisini görebilmek için beslenme programı ile desteklemenin büyük önemi vardır.

  Protein Tozu Nasıl Kullanılır

   Protein tozu tek başına etkili değildir. Etkili bir sonuç alabilmek için doğru protein tozu kullanımı kurallarını bilmek önemlidir.Vücut geliştirme ve kas oluşumu için protein tozu kullanacaksanız, tozun tek başına etkili olmayacağını bilmeniz gerekir. Etkili sonuç almak için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.Kişilerin günlük protein tozu ihtiyacının miktarı değişkenlik göstermektedir. Gereğinden fazla kullanılmaması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bir beslenme uzmanına danışarak ihtiyacınız olan dozu öğrenmeniz gerekir. Günlük olarak bu dozun üzerinde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

  Protein Tozu Kullanımı

  Protein Tozu Faydaları Ve Zararları

  Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra protein tozunun faydalarını görebilmek için uyku düzeni de oldukça önemlidir. Düzensiz bir uyku düzeni ile sağlıklı sonuçlar alınamamaktadır.Tozu, kullandığınız zamanda oldukça önemlidir. Vücut geliştirme için sadece beslenme düzeni etkili sonuç vermez. Bu nedenle mutlaka spor ile uğraşmalısınız. Protein tozu, spordan yarım saat veya bir saat öncesinde alındığında etkili olmaktadır. Böylece sporda daha fazla performans göstermenize de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle günlük dozu yarıya bölerek bir kısmını spordan önce bir kısmını da spordan sonra tüketmelisiniz.

  Protein tozu kullanımı, doğru kullanıldığı zaman zararlı değildir. Bu nedenle yanlış uygulamalardan kaçınmak gerekir. Aşırı dozda kullanım böbrek taşı oluşumuna neden olduğu için günlük dozajın üzerine çıkılmamasına, gereği kadar kullanılmasına dikkat edilmelidir. 

  ]]>
  Protein Sindirimi https://www.protein.web.tr/protein-sindirimi.html Fri, 30 Nov 2018 02:01:11 +0000 Protein sindirimi, preinlerin yapılarında karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomları bulunur. Genellikle kükürt ve fosfor elementlerini de içerirler. Proteinler hücredeki en büyük ve en karmaşık yapılı moleküllerden bi Protein sindirimi, preinlerin yapılarında karbon, hidrojen, oksijen ve azot atomları bulunur. Genellikle kükürt ve fosfor elementlerini de içerirler. Proteinler hücredeki en büyük ve en karmaşık yapılı moleküllerden birisidir. Proteinlerin yapı taşları amino asitlerdir. Amino asitler proteinleri oluşturmak için birbirlerine peptit bağları ile bağlanılır. İnsan vücudunda sentezlenemeyen 8 amino asit bulunur. Bunların besinlerle dışarıdan alınması gerekir.

  Protein Sindirimi
  Proteinler besin olarak alındığı zaman önce sindirim sisteminde hidrolize amino asitlere dönüştürülür. Bu şekilde temel amino asit ihtiyacıda karşılanmış olur. İnsan dokuları daha sonra besinlerle aldığı bu amino asitlere kendine özgü proteinleri sentezlemek için kullanır. Proteinlerin önemli özelliklerinden birisi de yüksek ısı ve basınç, kuvveti asit ya da baz gibi etkenlerle yapılarının bozulmasıdır. Bu olaya denatürasyon denir. Örneğin yumurta pişirildiğinde içeriğinde  ki tüm proteinler denatüre olurlar. Ancak bu durum proteinlerin yapı taşları olan amino asitlere bir zarar vermez.
  ]]>
  Amino Asit Mi Protein Tozu Mu https://www.protein.web.tr/amino-asit-mi-protein-tozu-mu.html Fri, 30 Nov 2018 14:36:59 +0000 Amino asit mi protein tozu mu, spor yapan kişiler kas yapımını desteklemek amacıyla protein ya da protein tozu gibi protein takviyeleri tüketirler. Bunlar vücut açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Protein vücutta dok Amino asit mi protein tozu mu, spor yapan kişiler kas yapımını desteklemek amacıyla protein ya da protein tozu gibi protein takviyeleri tüketirler. Bunlar vücut açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Protein vücutta doku yapımını, doku onarımını, büyümeyi, gelişimi ve vücuttaki hormonların salgılanmasını sağlar. Sporcular besinlerle ihtiyaçları olan proteini yeterince alamadığında, protein tozu gibi takviyeleri almayı tercih ederler. Ancak protein tozunun yapılan antrenman sırasında kişinin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamada yetersiz kalması söz konusudur. Çünkü protein tozunun temel görevi vücudun ihtiyacı olan enerji sağlamak değildir. Amino asitler ise, genel olarak proteinin yapı taşı olarak tanımlanırlar. Vücuda besinlerle ya da takviyelerle alınan amino asitler kas yapımında etkin rol oynarlar. Bunun yanında vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayarak, yapılan antrenman sırasında sporcunun yüksek performans göstermesini sağlarlar. Amino asit takviyeleri kalitesi ve formuna uygun şekilde farklı fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

  Amino Asit Mi Protein Tozu Mu
  Kişinin ağırlığına uygun şekilde vücudunun ihtiyaç duyduğu protein miktarı 1,2 ile 1,5 gramdır. Ancak bir sporcu için bu oran yeterli değildir. Bu miktarının besinlerle de sağlanması mümkün olmaz. Çünkü besinlerden alınan protein miktarının hepsi kana karışmaz. Bu durumda sporcular protein ihtiyacını karşılamak içini daha fazla besin tüketmek zorunda kalırlar. Ancak bu fazladan alınan kaloridir. Sporcular bu nedenle amino asit takviyesi olan ürünlerden tüketerek, aldıkları proteinin daha hızlı şekilde kana karışmasını sağlamaları gerekir.

  Amino asit kullanımı bir defa olsa yeterli gelir. Bu miktar 5 ölçeğe yani 200 gram civarına denk gelir. Bu nedenle sporcular amino asit mi protein tozu mu diye tereddütte kalırsa, amino asit kullanımının yararlı olacağını söyleyebiliriz. Protein tozu ile amino asit vücudun ihtiyaç duyduğu takviyelerdir. Enerji sağlamada, kas yapımında amino asit kullanılmalıdır. Protein tozundan maksimum fayda sağlanması içinde amino asit ihtiyacı vardır.
  ]]>
  En İyi Protein Tozu https://www.protein.web.tr/en-iyi-protein-tozu.html Fri, 30 Nov 2018 23:21:11 +0000 En İyi protein tozu, Protein, vücudumuzun yapı taşı demektir, Protein vücudumuzun kas yapımında kullanılan çok önemli bir besin grubudur. Vücudun kilolardan kurtulmak ve yağlanmadan kas yapmaya yarayan bir besindir. Saf
  En İyi protein tozu, Protein, vücudumuzun yapı taşı demektir, Protein vücudumuzun kas yapımında kullanılan çok önemli bir besin grubudur. Vücudun kilolardan kurtulmak ve yağlanmadan kas yapmaya yarayan bir besindir. Saf proteinin rengi koyu mavidir, deniz ürünlerinden olan mavi yengeç yüksek protein değeri nedeni ile koyu mavidir. Protein güç üreten kasların yapımında kullanılır. Doğa da saf proteinin tek başına bulunmaz, çeşitli besin gruplarının içinde belli oranlar da bulunur. En çok protein bulunan besinler et, süt ve yumurta türü besinlerdir. Fakat kimi hayvanların eti ve sütü protein açısından daha fazla içeriğe sahip iken kimi hayvanların besin değeri düşük olabilmektedir. Besin grupları ayrıştırılarak saf protein elde edilir, özellikle ağırlık sporu yapan kişiler tarafından tercih edilir. Proteinin kullanımının pratikleştirilmesi için çeşitli uygulamalar vardır, bunlar protein tozları, protein tabletleri, protein barları şeklinde olmaktadır.

  En iyi protein tozu hangisidir

  Tercihimiz doğal yollardan protein tüketmektir, ancak günümüz sorunlarından obeziteye karşı mücadelenin farklı bir boyuta taşınması nedeni ile spor ile olan ilişkiler artırılmış, spor için gerekli olan enerjinin de kas gücü ile ilgisi nedeni ile kasların büyütülerek güçlendirilmesi gündeme gelmiştir, kasların güçlendirilmesinin vücuda alınan protein ile doğrudan ilişkisi vardır. Aşağıda hangi protein markasının daha iyi olduğuna dair bilgiler açıklanmıştır.

  Weider premıum whey,

  piyasa da en çok kullanılan protein tozudur, ürünün 2,3kg.'lik olanının fiyatı 280 tl. ile 350 tl arasındadır. İnternetten sipariş verilebilir, kas yapımında bir numara olduğu söylenebilir. Kullanıcıların memnuniyet belirten yazıları ve kalitesini kanıtlamış olması bu ürünün tüketiciler tarafından tercih edilmesinin en önemli nedenidir. İçeriğinde bulunan yüzde 20 izole protein ve yüzde 25 BCAA (Peynir altı sularda bulunan bir çeşit protein amino asiti) tadı ve içimi güzel olan bu ürün saf halde 2 gr. glutamin (kaslarımızın yüzde 61'ini oluşturan protein amino asiti) bulunur. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı tüketicilerin en çok tercih ettiği bu ürün diğer ürünler arasında kendisini ön sıraya çıkartmaktadır. Spora yeni başlayanlar kullanmamalıdır,

  En İyi Protein Tozu
  Orta seviye spor yapanlar için spordan bir saat önce ve hemen sonra olmak üzere 2 öğün kullanılır.
  • 80 kg.'den aşağı olanlar 1 porsiyon,
  • 80 kg'den yukarı olanlar 2 porsiyon,
  • 100 kg' a kadar olanlar    2 porsiyon,

  Ağır spor yapanlar için sabah kalktıktan hemen sonra, spordan bir saat önce ve hemen sonra olmak üzere 3 öğün kullanılır.
  • 80 kg'den aşağı olanlar  2 porsiyon
  • 80 kg'den yukarı olanlar 3 porsiyon
  • 100 kg ve üzeri olanlar   3 porsiyon
  • Protein tozunun hazırlanışı nasıldır
  • 1 Porsiyon karşılığı 30 gr.'dır. Kutunun içinde ürünün kaşağı bulunmaktadır, yaklaşık 3-4 kaşık yeterlidir, 300 ml. yarım yağlı sütün içine atın, mikser yardımı ile iyece karıştırın ürün kullanıma hazırdır.
  ]]>
  Protein Tozu Kilo Aldırırmı https://www.protein.web.tr/protein-tozu-kilo-aldirirmi.html Sat, 01 Dec 2018 22:08:32 +0000 Protein Tozu Kilo Aldırırmı, Protein tozları protein oranı en az %80 karbonhidrat oranı en fazla %15 olduğundan dolayı kaliteli beslenme standartlarına uygundur. Bu oran kullandığınız Protein tozu markasına göre kesinlikle değ Protein Tozu Kilo Aldırırmı, Protein tozları protein oranı en az %80 karbonhidrat oranı en fazla %15 olduğundan dolayı kaliteli beslenme standartlarına uygundur. Bu oran kullandığınız Protein tozu markasına göre kesinlikle değişmektedir. Piyasada bulunan protein tozlarının kullanılmadan önce iyi araştırılması gerekmektedir. Protein tozları genellikle besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Kısa vadede çok faydalı gibi görünen protein tozlarının uzun vadede olumsuz etkilere neden olabilme ihtimali gözden kaçırılmamalıdır. Aksi halde böbrek rahatsızlıklarına, hormon dengesizliklerine ve göbekte yağlanma ya neden olabilir. 

  Protein Tozu Kilo Aldırırmı
  Özellikle vücut geliştirmeye gidenler tarafından kullanılan protein tozları düzenli bir egzersiz uygulaması ile hem kilo almaya hem de kas yapmaya elverişlidir. Bunun haricinde diyetisyeniniz kilo almanız için ek gıda olarak tavsiye edebilir. Bu da demek oluyor ki protein tozu kesinlikle kilo aldırır anlamına gelmez. Yani protein tozlarını hem kilo almak hem de kas yapmak için kullanabilirsiniz. Düzenli bir egzersiz uygulaması ile hem kas yapıp hem de kilo alabilirsiniz ancak mantıklı olanı kasları artırıp yağları azaltarak kilo almaktır. Sormak istediğiniz tam anlamıyla protein tozu yağlandırır mı ise yaptığınız egzersize göre gereğinden fazla protein tozu kullanmanız vücudumuzun çeşitli bölgelerinde özellikle de karın bölgesinde yağlanmalara sebep olabilir. Yine piyasada satılan kalitesiz bir protein tozu markasıyla içerisinde protein oranı yüksek olduğu iddia edilmesine rağmen şeker oranı yüksekse yağlanarak kilo alırsınız ve sağlığınız ciddi anlamda bozulabilir. Demek ki protein tozu kilo aldırırmı sorusuna kısaca tamamen kişiye bağlıdır kaliteli protein tozları ve doğru kullanım sonrasında kilo almazsınız diyebiliriz.
  ]]>
  1 Yumurta Protein https://www.protein.web.tr/1-yumurta-protein.html Sat, 01 Dec 2018 23:29:31 +0000 1 Yumurta Protein, Yumurta sağlığımız açısından protein, mineraller ve vitamin gibi tüm besinleri fazlasıyla içerir. Yumurtanın beyaz olan kısmı Protein açısından oldukça zengindir sarısı da aynıdır ama beyaz olan katman 1 Yumurta Protein, Yumurta sağlığımız açısından protein, mineraller ve vitamin gibi tüm besinleri fazlasıyla içerir. Yumurtanın beyaz olan kısmı Protein açısından oldukça zengindir sarısı da aynıdır ama beyaz olan katman daha ağır basar.  Normal bir boyuttaki yumurtanın kalorisi 15 kalori civarındadır. Yağ oranı oldukça düşük olan ve  faydalı olan yumurta beyazı sarı kısmı korumak ile görevlidir. Yumurta kalori ölçümü boyutuna göre değişir. Yumurtanın beyaz kısmı ne kadar çok faydalı ise sarı kısmı da o kadar yağ ve kolestrol içerir.  Ama beyaz katmandaki tüm vitaminler dediğimiz gibi sarı yerde de bulunur.  Yumurtanın sarı kısmı yaklaşık 60 kaloridir. yani toplamda 75-80 kalori civarında olur. 

  Bir Yumurtanın Besin Değeri
  • 1 yumurta 50 gram.6.3 gram protein içerir. 
  • 1 yumurta 50 gram. 5.3 yağ içerir
  • 1 yumurta 50 gram. 0.56 gram karbonhidrat içerir. 
  Yumurtanın besin değerlerinin yüksek olması nedeni ile günde en az bir kere yenmesi gerekir diyet uzman doktorları bile her sabah hiç bir şey yenmese bile bir adet haşlanmış yumurta yenmesini önerir. Her faydalı besinde kalori olduğu gibi yumurta da da bulunur fakat öyle fazlaca kilo aldırmaz. Ancak kilo almaktan koşan kişilerin beyaz kısmını tüketmesi önerilir çünkü sarı kısmı daha fazla yağ içerir. 

  1 Yumurta Protein
  Faydaları Ve Zararları Nelerdir
  İçerisinde sayısızca vitamin barındıran yumurta insan sağlığı açısından çok önemlidir. Kemiklerin gelişmesini sağlar. Gözlerde problem var ise canlanmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Anne sütünden sonra vücudun en çok ihtiyacı olan şey yumurta ve içindeki vitaminlerdir. Diğer besinlerle kıyaslanamayacak şekilde yüksek protein değerleri vardır. Solunum ve sindirim sistemini düzenler. Enfeksiyonlara karşı korur. Hamilelik döneminde de yenmesi çok önemlidir. Bebek doğduktan belli bir ay sonra yumurta sarısı çok olmamak şartı ile verilmelidir dediğimiz gibi kemik gelişiminde etkili olacaktır. Yumurta faydalı olduğu gibi azda olsa zararları da vardır. İçin de bulunan kolesterol az miktarda da olsa kolesterol hastaları haftada 2-3 kez tüketmelidir. Fazla tüketilmesi ciltte yaralara ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunlar haricin de ciddi şekilde kanıtlanmış sorun çıkardığı görülmemiştir. Normal sağlıkta olan kişilerin günde en fazla iki kez tüketmesi uygundur.
  ]]>
  C Reaktif Protein https://www.protein.web.tr/c-reaktif-protein.html Sun, 02 Dec 2018 20:24:24 +0000 C Reaktif Protein, kısaca CRP testi olarak tanımlanır. Test kanda C reaktif protein seviyesinin ölçülmesini sağlar. Bu vücutta iltihabik bir sorunun var olup olmadığı gösteren önemli bir belirteçtir. Vücutta iltihabın varlığ C Reaktif Protein, kısaca CRP testi olarak tanımlanır. Test kanda C reaktif protein seviyesinin ölçülmesini sağlar. Bu vücutta iltihabik bir sorunun var olup olmadığı gösteren önemli bir belirteçtir. Vücutta iltihabın varlığını tespit etmesine rağmen, nerede iltihap olduğu bu testle belirlenemez. Testin faydası sonradan doktorların ek tahliller yaptırıp, vücutta iltihaplanan bölgenin daha kolay tespit edilmesidir. Buna uygun şekilde hastaya erken teşhis konulabilir, tedavi uygulanabilir. Yine uygulanan tedavinin başarısı yapılacak C reaktif protein testi sayesinde belirlenebilir.

  C Reaktif Protein nereden salgılanır

  Bu protein karaciğer tarafından yapılmaktadır. Vücutta iltihaba yol açan etkenden birkaç saat sonra karaciğer tarafından kana salınmakta ve değerleri yükselmektedir.

  C Reaktif Protein testi

  Genellikle koldan alınan kan örneği ile test yapılmaktadır. Bunun yanı sıra hassasiyeti daha fazla olan yüksek duyarlı CRP testi de yapılabilir. Bu testle C reaktif protein değerlerindeki hafif yükselişler bile rahatlıkla tespit edilebilir.

  C Reaktif Protein
  C Reaktif Protein testi neden yapılır

  Damar iç çeperlerindeki hücrelerde meydana gelen iltihaplanmalarda ortaya damar hasarı çıkabilir. Bu damar hasarının bulunduğu bölgeye göre kalp krizi ya da inme gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. C reaktif protein değerlerindeki yükseliş erken aşamada tespit edilebilirse, kalp krizi, inme riskinin tespiti daha kolay olabilir. Bu nedenle hastalarda bu testin yapılması tercih edilir. Bunların dışında;
  • Ameliyat sonrasında hastada gelişebilecek enfeksiyonların tespiti için,
  • Bağırsaklarda olabilecek iltihabi hastalıklarda,
  • Bakteriyel ya da mantar enfeksiyonlarında ortaya çıkabilecek enfeksiyonun tespitinde,
  • Eklem iltihapları ve kemik enfeksiyonlarında,
  • Mevcut iltihabik hastalıkların tedavisi sırasında gözlem amacıyla bu test yapılabilir.
  C reaktif protein testi sonucunda ulaşılan değerler bu testin yapıldığı laboratuvara, yapılan cihaza ve kullanılan yönteme göre farklılık gösterebilir. Normal değerler 1,0 mg / dl altında olmalıdır. Kalp riski açısından testin sonucu 1,0 mg / dl altında olursa riskin düşüklüğü, 1,0 ile 3,0 mg / dl arasında olursa orta dereceli riskin olduğu, 3,0 mg / dl üzerinde olursa kalp krizi açısından yüksek riskli kabul edilir.

  C Reaktif Protein testinin sonuçlarını etkileyen faktörler nelerdir

  Testin yapılmasından hemen önce egzersiz yapılması, hastanın hamile olması, hastanın obezite derecesinde kilolu olması, rahim içi araçların kullanılması gibi etkenler kandaki C reaktif protein değerlerini etkileyebilir. Bu testin sonuçlarının mutlaka bir doktor tarafından yorumlanması gerekir.
  ]]>
  Protein Hapları https://www.protein.web.tr/protein-haplari.html Mon, 03 Dec 2018 19:29:37 +0000 Protein Hapları, Protein hapları, body building yapan insanların kullanmakta olduğu bir üründür. Besinlerin karşılayamadığı protein ve amino asitleri hap halinde yutarak az zamanda büyük şeyler yapmak hedeflenmiştir. Piyasada Protein Hapları, Protein hapları, body building yapan insanların kullanmakta olduğu bir üründür. Besinlerin karşılayamadığı protein ve amino asitleri hap halinde yutarak az zamanda büyük şeyler yapmak hedeflenmiştir. Piyasada bir çok protein tozu ve aminoasit hapları satılmaktadır. Hemen hemen her protein tozu ve aminoasit hapı birbirinin aynısıdır, aralarında çok önemli bir fark bulunmaz.

  Protein  insan vücudunun en çok ihtiyacı olan besinlerin başında gelmektedir. Yediğimiz bir çok şeyin içerisinde protein bulunmaktadır ve vücudun sağlıklı bir şekilde olabilmesi için belli miktarlarda düzenli olarak protein tüketilmesi gerekmektedir. Yeteri kadar protein tüketmeyen bir insanda çoğu zaman; halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük gibi durumlara rastlanmaktadır. Tam tersi olduğunda ise, beslenmesine dikkat edip ,günlük protein ihtiyacını düzenli olarak karşılayan bir insana bakıldığında ise onun çok daha sağlıklı ve güçlü durduğunu fark edilir şekilde anlamak mümkündür.

  Protein Hapları

  Spor yapan insanlar için protein tüketimi normalden çok daha fazla bir önem taşımaktadır. Yoğun bir spordan veya aktiviteden sonra oluşabilecek kas yıpranmalarını engellemek için protein takviyesi almak hem kasların gelişmesini ve güçlenmesini, hem de oluşabilecek yorgunluk veya sakatlık gibi durumları ortadan kaldıracaktır.

  Bir antrönör ve diyetisyenle planlı çalışmak en doğru olanıdır. Bu şekilde günlük protein eksikliği hesaplanıp, ona göre ek olarak ne kadar protein hapı alınması gerektiği öğtenilmelidir. Bu tip ek takviyeleri gerektiğinden fazla almak ileride ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

  ]]>
  Peynir Protein https://www.protein.web.tr/peynir-protein.html Tue, 04 Dec 2018 04:27:30 +0000 Peynir Protein, özellikle tırnaklardan saç teline değin tüm hücrelerin önemli tek dengesel ve yapısal bileşenleri olan gıdalardır. Vücudun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık olarak % 10 ila % 15'i tüketilen besinl Peynir Protein, özellikle tırnaklardan saç teline değin tüm hücrelerin önemli tek dengesel ve yapısal bileşenleri olan gıdalardır. Vücudun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık olarak % 10 ila % 15'i tüketilen besinlerden yani alınan proteinlerden sağlanmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde gereği kadar protein alımı sağlıklı bir gelişme adına oldukça önemlidir. Yetişkinlerde de enerjinin yanı sıra hücrelerin onarımı için de proteine ihtiyaç vardır. Tüm nebat ve hayvan hücreleri tek miktarda protein barındırmasına karşılık, gıdalardaki protein miktarı oldukça fazla farklı değerlerde olabilmektedir. Peynir, B12, B2 ve  A vitamini, çinko, fosfor, kalsiyum mineralleri bakımından oldukça önemlidir. Peynir bünyesinde barındırdığı konjuge linoleik adı verilen asit ile de kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır.

  Peynir Protein

  Hayvansal Protein

  Hayvansal besinlerden sağlanan proteinler, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu anda hemen tüm amino asitleri barındıran ancak kırmızı et üst düzey protein barındırmasına rağmen dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Sebebi ise kötü kolesterolün ( LDL kolesterol) neden olan doymamış yağ bakımından da bir hayli zengindir. Ancak aşırı miktarlarda doymuş yağ barındıran gıdaların dikkatli tüketilmesi, ilk önce kalp rahatsızlıkları olmak üzere önemli farklı hastalıklara da yol açma riskini en üst seviyelere çıkartır. Kırmızı ette de olduğu gibi protein bakımından zengin kaynaklara sahip olan ancak ilave olarak daha az miktarda yağ barındıran beyaz et yani hindi ve tavuk gibi kanatlılar ile balık tüketilebilir. Kümes hayvanları ve kırmızı et dahil şayet aşırı bir şekilde et tüketiyorsanız veya hiç yemiyorsanız, beslenme programınıza protein bakımından zengin içeriklere sahip olan sebzeleri ilave etmenizde fayda vardır. Hayvansal gıdalar, nebatlar benzeri ve vücut için gerekli tüm amino asitler bakımından uyumlu tek bir diyet şekli oluşturulmalıdır. Baklagiller, soya mahsulleri, kuru yemişler, tahıllar ve fasulye bitkisel protein bakımından oldukça zengin kaynaklara sahip besinler içerisinde yer almaktadır.

  ]]>
  Soya Protein Tozu https://www.protein.web.tr/soya-protein-tozu.html Tue, 04 Dec 2018 23:25:48 +0000 Soya Protein Tozu, soya proteini baklagillerden olan soya fasulyesinden elde edilir. İnsan vücudu için gerekli olan amino asitleri ve kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, C vitamini, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri içeren bitkisel bir p Soya Protein Tozu, soya proteini baklagillerden olan soya fasulyesinden elde edilir. İnsan vücudu için gerekli olan amino asitleri ve kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, C vitamini, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri içeren bitkisel bir protein kaynağıdır. Soya protein tozu soyadan elde edildiği için vejeteryan protein tozu olarak da adlandırılır. Vücut için gerekli olan proteini hayvansal kaynaklardan almak istememeniz durumunda soya protein tozunu kullanabilirsiniz.Soya protein tozu kalp sağlığı açısından faydalı olması antioksidanlar bakımından zengin bir protein desteği olmasından dolayıdır. Soya Protein TozuSoya protein tozu desteği vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanlar bakımından tek başına yeterli değildir. Bu nedenledir ki vitamin ve mineraller bakımından zengin bir beslenme programı ile beraber alınmalıdır. Soya protein tozunun tadı diğer protein tozlarına göre kötü olmasından dolayı genellikle tatlandırıcılar ilave edilerek kullanılır. Bu protein tozu düzenli bir egzersiz programı ile yeterli derecede alındığında vücudumuzun daha kolay şekillendiğini görmek mümkündür. Soya protein tozu gerektiğinden fazla kullanıldığı zaman sindirimi sağlayan tripsin enziminin etkisini bozabilir.
]]> Besinlerin Protein Değerleri https://www.protein.web.tr/besinlerin-protein-degerleri.html Wed, 05 Dec 2018 20:07:58 +0000 Besinlerin protein değerleri, geçirdiğimiz gün içerisinde sabah kahvaltısından akşam yemeği ne kadar aldığımız bütün besinlerin protein değerleri vücudumuz açısından oldukça önemlidir. Insan vücudu hayatta kalabilmek Besinlerin protein değerleri, geçirdiğimiz gün içerisinde sabah kahvaltısından akşam yemeği ne kadar aldığımız bütün besinlerin protein değerleri vücudumuz açısından oldukça önemlidir. Insan vücudu hayatta kalabilmek için birçok besine ihtiyaç duyar ve besinlerden elde ettiği protein sağlıklı ve dengeli beslenme açısından önemlidir. Protein, vücudun temel ögelerindendir. Her insanın önemli miktarda protein ihtiyacı vardır. Günlük hayatta tüketiğimiz enerji gıdalardaki proteine bağlıdır. Özelliklle çocuklarımızın gelişimi için küçük yaşta protein alımı oldukça önemlidir. Yetişkinlerde ise protein hücrelerin onarılması ve enerji için önemli bir faktördür. Hayvan ve bitki hücreleri birçok protein üretmesine rağmen yediğimiz besinlerdeki proteinlerin miktarı farklı değerlerdedir.

Besinlerin Protein Değerleri
Besinlerin Protein Değerleri:
 • Yumurta akı, 11 gram
 • Yumurta sarısı, 17 gram
Etlerin protein değerleri:
 • Dana eti 21 gram
 • Koyun eti 19 gram
 • Sığır eti 21 gram
 • Tavuk eti 23 gram
 • Hindi eti 20 gram
 • Balık eti 26 gram
Süt ve süt ürünlerinin protein değerleri:
 • Yağlı beyaz peynir 22.5 gram
 • Az yağlı beyaz peynir 19 gram
 • Yağlı inek sütü 3.4 gram
 • Keçi sütü 3.6 gram
 • Koyun sütü 6 gram
 • Yağlı yoğurt 4.35 gram
 • Kaşar peynir 27 gram
 • Kaymak 2 gram
 • Krema 2.9 gram
Sebzelerin protein değerleri:
 • Domates 1 gram
 • Salatalık 1 gram
 • Yeşil biber 1.2 gram
 • Patlıcan 1.1 gram
 • Kabak 0.6 gram
 • Ispanak 2.3 gr
 • Pırasa 1.8 gram
 • Patates 2 gram
 • Havuç 1.2 gram
 • Enginar 2 .9 gram
 • Brüksel lahana 4.4 gram
 • Kereviz 2 gram
 • Bamya 6 gram
 • Marul 1.2 gram 
 • Karnabahar 2.4 gram
 • Pazı 2.6 gram
 • Semizotu 2 gram
 • Mantar 2.4 gram 
 • Lahana 1.4 gram
Meyvelerin protein değerleri:
 • Çilek 1 gram
 • Armut 1 gram
 • Karpuz 1 gram
 • Kavun 1 gram
 • İncir 1.2 gram
 • Kiraz 1.3 gram
 • Karadut 6.9 gram
 • Portakal 1 gram
 • Vişne 1 gram
 • Limon 1 gram
 • Kayısı 1 gram
Tahılların   protein değerleri:
 • Bulgur 7.2 gram
 • Pirinç 3.5 gram 
 • Şehriye 7.7 gram
 • Mısır 5.4 gram
 • Makarna 7.7 gram
Günlük protein ihtiyacı: Kadınlar için 45 gram, erkekler için 55 gram ve çocuklar için 28 gram dır.
]]>
Kilo Aldırıcı Protein Tozu https://www.protein.web.tr/kilo-aldirici-protein-tozu.html Thu, 06 Dec 2018 06:04:10 +0000 Kilo Aldırıcı  Protein Tozu, Protein tozları, spor yapan veya sporla ilgilenen hemen hemen  herkesin kullandığı destek amaçlı ve protein oranı yüksek olan toz ilaçlardır. Dediğimiz gibi gerçek anlamda protein oranı çok yük Kilo Aldırıcı  Protein Tozu, Protein tozları, spor yapan veya sporla ilgilenen hemen hemen  herkesin kullandığı destek amaçlı ve protein oranı yüksek olan toz ilaçlardır. Dediğimiz gibi gerçek anlamda protein oranı çok yüksektir. Sayısal anlamda yüzde seksen civarında protein ve yüzde 15 civarında ise karbonhidrat içerir. Bazı spor hocaları protein tozunu önerir. Çünkü kullanım açısında kalitelidir. Karbonhidratların da tıpkı proteinlerin gibi tozları vardır. Fakat ikisi arasındaki farkı şöyle söyleyebiliriz. Protein tozları kas yapmak için kullanılır. Veya kas yapımına destek olmak için kullanılır. Karbonhidrat tozları ise kilo almak için kullanılır. Bu tozlar birbirine karıştırılır. Ve bu yüzden akıllara protein tozu kilo aldırır mı sorusu gelir. 
Bu karışıklığı düzeltmek için ise bilgilenmek gerekir. Protein tozları spor salonlarında satılabilir. Hatta birçok yerde sulandırılmış protein tozları da bulunmaktadır. Daha çok yeni spora başlayan ve heves içerisinde olup kısa vadede sonuç elde etmek isteyen insanlar tarafından kullanılır. Eğer düzenli ve kontrollü kullanılırsa bir sıkıntı olmayacaktır. Fakat uzun süre kullanacaksak bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri de göbek oluşmasıdır. Uzun süre kullanılan ve dengesiz bilinçsizce kullanılan protein tozları, göbek çevresinde yağlanma oluşturur. Bunun yanı sıra hormonlarda bir dengesizlik ve anormal çalışma meydana gelir. Birçok protein tozu kullanan ve bunların içerisinden yanlış kullananlar göbek çevresi yağlanmasından şikayet etmektedir. Bunların oluşumunu engellemek için öncelikle protein tozunu nasıl kullanacağımızı spor hocamızdan mutlaka öğrenmeliyiz. Çünkü protein tozu her durumda kilo aldırmaz.

Kilo Aldırıcı Protein Tozu
Protein Tozunun Kilo Aldırdığı Durumlar

Protein tozunu kullanan çoğu kişi aslında kilo almak ister. Çünkü sporcunun asıl amacı kilo alıp iri görünmektir. Fakat bu iri görünmek kilonun yağ olarak depolanması ve şişmanlamak değildir. İri görünmenin buradaki anlamı kaslı ve yapısı gereği güçlü görünmek anlamına gelir. Akıllara gelen soru yanlıştır. Soru şu şekilde olmalıdır. " Protein tozu yağlı bir vücuda bürünmeye neden olur mu"  olmalıdır.

Protein Tozunun  Yağa Dönüşmesine Sebep Olan Durumlar
 • Hızımızı alamayıp kullandığımız protein tozları kilo almamıza ve yağlanmaya neden olur. 
 • Kullandığımız protein tozunun markasına ve içerisindekiler dikkat etmeliyiz. Güvenilir olduğuna inandığımız markaların protein tozlarını kullanmalıyız. Çünkü kullandığımız toz protein değil, onun yerine şeker dolu bir kutu olabilir.
 • Bir spor hocası veya bir diyetisyenden destek almalıyız. Kullandığımız diyet listesi doğru olmalı. Yoksa yiyeceklerin üzerine protein tozu yağlanma yapar ve kilo alırız.
 • Yapılan sporun azlığı ve pes etme fakat protein tozuna devam etmek kilo aldırır.
Ayrıca protein tozu sütten yapıldığı için süte alerjisi olmayan kişiler kullanmalıdır. Kullanmadan önce mutlaka bir doktorla görüşmelisiniz.
]]>
İzole Protein https://www.protein.web.tr/izole-protein.html Thu, 06 Dec 2018 07:09:29 +0000 İzole protein, protein türleri arasında saf özelliğe sahip protein türü olarak bilinir. Özel filtreleme ile oluşturulan bu ürünlerin içerisinde şeker, yağ ve karbonhidrat oranı yok denecek kadar az olmaktadır. Hızlı bi İzole protein, protein türleri arasında saf özelliğe sahip protein türü olarak bilinir. Özel filtreleme ile oluşturulan bu ürünlerin içerisinde şeker, yağ ve karbonhidrat oranı yok denecek kadar az olmaktadır. Hızlı bir biçimde kana karışmakta olan izole protein, kaslara da o denli hızlı ulaşmaktadır. Ancak alınan fazla miktarda izole protein hızlı şekilde kaslara ulaştığı zaman kas yıkımını da o denli hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Günümüzde izole protein alımını tercih eden kişiler saf protein tüketmek isteyen ve kilo alımına dikkat eden kişilerdir. Bu proteinlerin içerisinde bazı teknolojik işlemler ile gerçekleştiği içim kimyasal maddeler de bulunmaktadır.

İzole protein tercihi spor yapan kişiler de fazla görülmektedir. Nedeni ise proteinin vücutta ki sindirim hızlı olması ve vücut tarafından hızlı bir şekilde emilim sağlamasıdır. Vücut tarafından hızlı şekilde emilim gösterdiği için spor arkasından Katolik kas yıkımında ve anabolik kas yapımı durumuna geçmesinde kişilere yardımcı olmaktadır. doğal bir amino asit kaynağı olan izole protein bebek mamalarının içerisinde de yer almaktadır. Bu da büyümeyi desteklediği için ve saf protein olmasından dolayıdır. Bebek mamalarında kullanılan izole protein whey proteini olmaktadır.

İzole Protein İzole proteinin içerisinde bol miktarda bulunan protein ve BCAA oranlarına sahip olmasından dolayı, protein tozları arasında kana hızlı karışına ve kas yapıcı özelliğinin fazla olmasıdır. Bu nedenlerden dolayı bu protein tozu halk arasından sıklıkla tercih edilenidir ve tercih eden kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu ürün sadece vücut geliştirin kişiler tarafından değil, enerjik kalmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. İnsülin salınımını arttırdığı gibi hızlı emilim sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı şeker hastalarının izole protein kullanmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir]]>
Protein Ağırlıklı Besinler https://www.protein.web.tr/protein-agirlikli-besinler.html Fri, 07 Dec 2018 00:10:30 +0000 Protein ağırlıklı besinler, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku Protein ağırlıklı besinler, protein bir veya daha fazla amino asit zinciri ile bağlanmış olan organik bileşiklerden oluşur. Protein tüm canlı organları için gerekli olan organizmanın bir parçasıdır. Özellikle vücut doku yapılarında çok fazla proteine ihtiyaç vardır. Protein vücuttaki bir çok hücre de hormonda bulunur. Yaşam faaliyetlerimiz için olmazsa olmaz olan bir besindir. Bu nedenle çok sık tüketmemiz gerekir. Şimdi hangi besinleri tüketirsek protein ihtiyacımızı karşılarız bir bakalım.

Peynir, peynir önemli oran da protein içeren besinlerden biridir. Peynir ve diğer tüm süt ve süt ürünleri yüksek miktarda protein içerir. Peynir çeşitleri İçerişinde en çok protein bulunana göre bir sıralama yaparsak gravyer peyniri ilk sırada yer alır ve ardından, İsviçre peyniri, kaşar peyniri cheddar peyniri, mozzarella peyniri, keçi peyniri, beyaz peynir ve süzme peyniri olarak bir sıralama yapmak mümkündür.

Süt, süt de protein bakımından zengin olan besinler arasında yer alır. Tam yağlı sütte bu oran çok daha fazladır.

Yumurta, yumurta proteinin en dengeli bulunduğu yiyecektir. Tam bir sağlık deposudur yumurta. Yumurtanın sarısında protein oranı çok daha fazladır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

Kırmızı et, kırmızı et yüksek miktarda sağlıklı protein içeriyor. En fazla protein barındıran et dana kuşbaşıdır, ardından dana gulaş, dana incik, dana gerdan, dana lokum şeklinde devam eder. Dana kıyma ise son sırada yer alır. 

Protein Ağırlıklı Besinler
Beyaz et, beyaz et fazla yağ içermemesine rağmen iyi oran da protein içerir. Böylelikle fazla kalori almadan protein almış olursunuz. 

Balık, balık yüksek oran da protein içermesinin yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalıdır. Balıklar protein oranına göre sıralandığında ilk sıra da  gökkuşağı alabalık gelir. Ardından somon, uskumru, hamsi, alabalık, sazan, levrek, morina gelir.

Tahıllar, tahıllar içerisinde yulaf ilk sırada yer alır protein kaynağı bakımından, ardından makarna, tam buğday ekmeği ve bulgur gelir.

Baklagiller, bitkisel proteinler içerisinde en zengin olanı baklagillerdir. Soya unu protein bakımından en zenginidir. Ardından soya fasulyesi, mercimek, barbunya, fasulye ve nohut gelir.

Kuruyemişler, kuruyemişler de önemli protein kaynaklarından biridir. Badem ve Antep fıstığı ilk sırada yer alırken ardından ay çekirdeği, fındık, ceviz ve kaju gelir
]]>
Günlük Protein İhtiyacı https://www.protein.web.tr/gunluk-protein-ihtiyaci.html Fri, 07 Dec 2018 19:43:22 +0000 Günlük protein ihtiyacı, Protein kelimesi Türkçe'de yapı taşı olarak karşılık bulmuştu. Günlük protein ihtiyacını belirlemek için protein kaynaklarına göz atmak gerekir. Protein vücudumuzun kas yapımında kullanılan Günlük protein ihtiyacı, Protein kelimesi Türkçe'de yapı taşı olarak karşılık bulmuştu. Günlük protein ihtiyacını belirlemek için protein kaynaklarına göz atmak gerekir. Protein vücudumuzun kas yapımında kullanılan çok önemli bir besin grubudur. Vücudun kilolardan kurtulmak ve yağlanmadan kas yapmaya yarayan bir besindir. Saf proteinin rengi koyu mavidir, deniz ürünlerinden olan mavi yengeç yüksek protein değeri nedeni ile koyu mavidir. Protein güç üreten kasların yapımında kullanılır. Doğa da saf proteinin tek başına bulunmaz, çeşitli besin gruplarının içinde belli oranlar da bulunur. Saf protein elde etmek için proteinin bol olduğu besin grupları ayrıştırılarak saf protein elde edilir, özellikle ağırlık sporu yapan kişilerin tercih edilir. Proteinin kullanımının pratikleştirilmesi için çeşitli uygulamalar vardır, bunlar protein tozları, protein tabletleri, protein barları şeklinde olmaktadır.

Hangi besinde ne kadar protein bulunur
 • 1 tane Yumurta Akı 3,6 gr protein
 • 100 gr Yumurta Sarısı 2,7 gr protein
 • 100 gr Süt 3 gr protein
 • 100 gr  Yoğurt  5 gr protein
 • 100 gr tavuk 29 gr protein
 • 100 gr bonfile 18 gr protein
 • 10 adet ceviz  6 gr protein
 • 10 adet  Badem 2,5 gr protein
 • 100 gr beyaz peynir  9 gr protein
 • 100 gr  bezelye 8 gr. protein
Günlük protein ihtiyacı ne kadar olmalıdır

Yetişkin insanların günlük ortalama protein ihtiyacı hesaplanırken vücudun her kilosunun  0,8 gram proteine ihtiyacı olduğu düşünülür. Böylece yetişkin kaç kilo ise 0,8 gram ile çarpılır ve günlük protein ihtiyacı bulunur, bu oran herke için aynı değildir, normal insanlar, sporcular, ağır spor yapanlar ve profesyonel vücut geliştirme sporu yapan kişilerin protein ihtiyacı değişiktir, bu oran kilo başına 0,8 ile 1,8 gram arasında değişiklik gösterir. Örneğin 80 kg olan bir erkek sporcunun alması gereken protein 80x1,8 =144 gr.'dır veya 50 kg'lık bir sporcu olmayan ama hafif spor yapan bayanın alması gereken protein 50x0,8=40 gr.'dır. Özellikle kas yapmak için alınan proteinler spor ile birlikte alınmaz ise çok fazla bir kazanım olmayacaktır, spora başlamadan önce alınan proteinin kas yapımına önemli katkısı olacaktır, fakat en doğru protein tüketimi; spordan hemen sonra alınan proteindir. Ağır spordan hemen sonra protein alınmaz ise kaslar da yanma ve beden de çökme olacaktır, bu nedenle bilinçsiz spor yapmamalıyız.

Günlük Protein İhtiyacı
Günlük proteinin kullanımı ve karbonhidrat ilişkisi nedir

Güçlenmek veya kas yapmak için protein alımından en üst düzey yararlanmak için karbonhidrat alımının da düzenli olması gerekir. Günlük karbonhidrat ihtiyacı spor yapmayan, spor yapan yada ağır spor yapan kişiler için günlük protein ihtiyacına ek olarak vücut ağırlığının her bir kilosu için 4 gr. ile 8 gram arasında değişmektedir, karbonhidrat insan besinlerinin birçoğunda oldukça fazla bulunmaktadır, esasen dışarıdan saf karbonhidrat olarak alınan besinler vücudumuza çok fazla gelmektedir, beden kitle endeksi ve yapılan aktiviteye göre karbonhidrat hesabı yapılarak, kilo başına 4 gr. ile 8 gr. arasında değişen oranlar da  doğal besinlerin hangisinde ne kadar karbonhidrat olduğunu tespit edilerek tüketildiğinde yeterli olacaktır.

]]>
Böbrekte Protein Kaçağı https://www.protein.web.tr/bobrekte-protein-kacagi.html Sat, 08 Dec 2018 13:58:48 +0000 Böbrekte Protein Kaçağı, Bu sorun diğer böbrek hastalıklarına göre daha az görülen problemlerdendir. En çok çocuklarda ortaya çıkan bu durum çocukların gelişimini ciddi derecede etkilemektedir.
Böbrekte Protein Kaçağı, Bu sorun diğer böbrek hastalıklarına göre daha az görülen problemlerdendir. En çok çocuklarda ortaya çıkan bu durum çocukların gelişimini ciddi derecede etkilemektedir.

Böbrekte protein kaçağı olmasına yol açan etkenler arasında böbrek enfeksiyonları, şeker hastalığı, nefrit, gebelik toksemisi, şok, ağır anemi, konjestij kalp yetmezliği, yanlış kan transfüzyonu, bazı karaciğer hastalıkları, renal ven trombozu, prostat, üretra taşları, üreterler gibi sorunlar bulunur. Hastalarda çok sık idrara çıkma, idrarın kokusu, rengi ve miktarı değerlendirilmelidir. Bunların yanı sıra yüksek kan basıncı, nefes ağrısı kemik ağrıları, idrarda protein olması, iştahsızlık, konsantrasyon azlığı, kandaki üre ve kreatinin değerlerine de bakılmalıdır.

Böbreklerde görülen protein kaçakları, kişiden alınan idrar ile yapılan testlere sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hasta üzerinde, böbrekte protein kaçağının bir çok belirtisi görülmektedir. Olumsuz bir durum olan böbrekte protein kaçması, çoğu zaman kişide doğuştan gelen bir problemdir. Bu rahatsızlık insanlarda, sadece tek böbrek üzerinde görülür. Bazen her iki böbrekte de görülebilen bu durum hastanın birçok sorun yaşamasına sebep olabilir. Bundan dolayı bazen böbrek testleri yaptırmak daha iyi olur. Protein kaçması durumundan şüphelenen kişilerin mutlaka bir uzman doktora görünmeleri gerekmektedir. Bunun için doktora gitmek için doğru zamanı seçmek gerekir, geç kalmadan bir uzmana görünmek sorunu ilerlemeden çözebilir. Böbrekte protein kaçması sorunu için  istenen laboratuvar testleri genelde, günün ilk idrarı olan sabah idrarı ile yapılır. Bu nedenle doktora sabah henüz lavaboya girmeden önce gitmeniz, hastaneden sonuç almadan dönmemeniz için bir önlem olacaktır. Yapılan idrar tahlili esnasında protein belirlenmiş ise, başka tetkikler de yapılabilir. 

Böbrekte Protein Kaçağı
Yapılan araştırmalarla idrar içerisindeki madde değerleri sabit bir değer olarak belirlenmiştir (normal bir insanda). Bu sabit değerlerin üzerindeki değerler veya altındaki değerler kişinin sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Yapılan testlerde normal bir insandaki protein miktarı ile hasta olan bir kişinin idrarındaki protein miktarı karşılaştırılarak sorun tespit edilebilir. Yapılan testlere göre idrarında protein miktarı fazla olan kişilerin idrarı patolojik incelemeler ile detaylı olarak araştırılır ve bu araştırmaların sonuçlarına göre kişilere tedavi uygulanır. 

Böbrekte protein kaçmasının en büyük nedenlerinden biri kişinin fazla miktarda yaptığı egzersizlerdir. Günlük egzersiz sınırı geçildikten sonra kişinin vücudunda bu tür belirtiler ortaya çıkar. Diğer bir neden olarak da kişinin geçirdiği ateşli hastalıklardır. Böbrekte protein kaçağı doğuştan olabileceği gibi sonradan da meydana gelebilir. Kişinin sürekli sigara veya alkol kullanıyor olması da bu durumun tetiklenmesinde etkilidir. Bunun yanında kişinin işi temposu gereği aşırı yorulması bu gibi böbrek problemlerinin meydana gelmesine sebep olur. Bu gibi durumlara önceden tıbbi önlemler almamak daha zor durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Vücutta meydana gelen bir kaç belirtiden sonra mutlaka doktora görünmek sorunun tez zamanda ortadan kaldırılması için fayda sağlayacaktır.  

Tedavide, öncelikle kan şekeri damarları yıprattığı için kontrol altına alınması gerekir. Hastaya doktor kontrolünde uygun bir diyet programı hazırlanmalı, sıvı ve elektrolit dengesi sağlanmalıdır. Eğer kişide kansızlık varsa, buna yönelik tedavi de uygulanmalıdır. Durumun ilerlemesi halinde hastalara diyaliz ve böbrek nakli yapılması gerekebilir.
]]>
Doğal Protein Tozu https://www.protein.web.tr/dogal-protein-tozu.html Sat, 08 Dec 2018 14:18:59 +0000 Doğal protein tozu, protein tozu özellikle spor yapan kişiler tarafından kullanılan bir üründür. Diğer adı whey protein olan protein tozu çoğu kişi tarafından ilaç olarak algılanır. Ancak bu son derece doğal olup, sütten eld Doğal protein tozu, protein tozu özellikle spor yapan kişiler tarafından kullanılan bir üründür. Diğer adı whey protein olan protein tozu çoğu kişi tarafından ilaç olarak algılanır. Ancak bu son derece doğal olup, sütten elde edilmektedir. Üretim aşamasındaki peynirin sütün altındaki atık sudan yapılır. Bu suyun içeriği % 80 oranından kazein yani peynir proteini, % 20 oranında peynir suyudur. Zaten whey proteini demek peynir altı suyu demektir. Bu peynir altı suyu bazı işlemlerden geçirilerek, içindeki yağ ve laktoz ayrıştırılır ve özel filtrelerden geçirilerek, bu sıvı basınçla süzülür. Daha sonra kurutulur ve satışa sunulan protein tozu haline gelir. Bu aslında doğal protein tozudur.

Doğal protein tozu (Whey protein tozu) türleri

Protein tozu üretim tipine göre 3 farklı türdür.

Konsantre whey proteini: Peynir altı suyunun konsantre duruma getirilmesiyle üretilen bu tozun içeriği % 90 ile % 20 oranında protein tozu içerebilir. Bu protein tozu ambalajları üzerinde belirtilir. Eğer % 85 protein içeriyorsa, ambalajda "WPC 85" diye belirtilir. Bu miktarın dışındaki kısın yağlar, mineraller ve laktoz içerir.

İzole whey proteini: Farklı tekniklerle üretilen bu protein tozunun özellikleri arasında % 90 civarında protein içermesi ve tamamına yakınının laktozdan arındırılmasıdır. Bunun içinde laktoz olmadığından, mide sorunu yaşanmaz. Tadı süte benzemektedir.

Whey proteini hidrolizatları: Bu doğal protein tozu peynir altı suyu işlenerek elde edilmektedir. Bunun içindeki amino asitler kısa sürede emilir.

Diğer protein tozları

Doğal protein tozları sadece peynir altı suyundan değil, farklı içeriklerden de üretilir. Hayvansal ve bitkisel kaynaklardan üretilenleri bulunmaktadır. Bunlar arasında;

Soya proteini: Bu bitkisel kaynaklı olduğundan vejetaryen protein tozu olarak tanımlanır. Hayvansal kaynaklardan üretilen doğal protein tozu kullanmak istemeyenler bunu tercih edebilir. Vücuttaki kas kütlesinin arttırılması ve kalp sağlığının korunması için kullanılmaktadır. Çünkü içeriğindeki antioksidanlar oldukça fazladır. Bu yüzden vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bu sayede oksidatif stresten koruyucudur. Fakat sadece bu vücudun ihtiyacı olan antioksidanlar bakımından yeterli gelmez. Aynı zamanda beslenmeyle desteklenmesi gerekir. Bunun tozu diğer protein tozlarıyla kıyaslandığında en kötü olanıdır.

Doğal Protein Tozu
Yumurta proteini: Eğer laktoz intoleransınız varsa bunu kullanabilirsiniz. İçinde yüksek kalitede protein olur. Yağ yakımını hızlandıran, kasları toparlayan ve kas gelişimini sağlayan bir üründür. Yumurta akından elde edilir, içinde yağ ve karbonhidrat azdır.

Kazein proteini: Bu protein tozu diğer süt proteini kazeinden üretilir. Bunun emilimi daha yavaştır. Tüketenlerde tokluk süresi uzar. Özellikle yatmadan önce alınınca kas gelişiminde devamlılığı sağlar.

Sığır proteini: İçeriğinde bütün esansiyel amino asitler olan bu doğal protein tozu, vücutta demir içerdiğinden kas gelişiminde önemlidir.

Esmer pirinç proteini: Esmer pirincin içinde daha çok karbonhidrat bulunur. İçinde az miktardaki proteinden elde edilen protein tozudur. Özellikle midesi hassas olan ve süt alerjisi bulunan kişilere önerilen doğal protein tozudur. Ancak içinde fazla amino asit olmadığından, tam protein olarak kabul edilmez.

Bezelye proteini: Bu doğal protein tozu soya, esmer pirinç gibi bitkisel kaynaklıdır. İçeriğindeki glutamik asit sayesinde karbonhidratlar enerjiye çevrilmekte ve vücutta yağ olarak depolanmamaktadır.
]]>
Protein C https://www.protein.web.tr/protein-c.html Sun, 09 Dec 2018 08:54:37 +0000 Protein C, Protein, amino asitlerin zincir şeklinde birbirlerine bağlanması neticesinde oluşmakta olan büyük organik bileşiklere verilen isimdir.Proteinler, açlık esnasında en son tükeliten besindir. Kimyasal sindirimleri g Protein C, Protein, amino asitlerin zincir şeklinde birbirlerine bağlanması neticesinde oluşmakta olan büyük organik bileşiklere verilen isimdir.
Proteinler, açlık esnasında en son tükeliten besindir. Kimyasal sindirimleri gerçekleştirmektedir.

Proteinler, amino asitlerin yapılarında oluşmuş olan polimerlere verilen isimlerdir. Her proteinin kendisine özgü özelliklerinin olmasını sağlamakta yardımcı olan, özel amino asit dizilimleri bulunmaktadır. Proteinlerin fonksiyonlarının çoğu, kendisini oluşturmakta olan amino asitlerin özelliklerinin yer değiştirmesi ile anlaşılabilir. İnsandan virüse kadar proteinlerin oluşmasında  en çok kullanılan 20 tane amino asit çeşiti vardır.

Bu protein zincirinde, bir amino asitin grubunun  bir diğerinin amino grubuna bağlanmasıyla ise oluşmakta olan ba,ğ peptit bağı olarak isimlendirilmektedir. Her proteindeki amino asit dizisinin sırası, bir gen tarafından tanımlanmaktadır ve genetik kod ile kodlama yapılmıştır. Genetik kod 22 "standart" amino asit tanımlasa da proteinlerdeki amino asitler çevrim sonrasında değişimle kimyasal bakımdan değişikliğe uğramaktadır. Bu değişiklikler ya proteinin işlev görmeye başlamasından önce gerçekleşir ya da kontrol mekanizmalarının bir parçası olarak, proteinin işlevini değiştirmek için olmaktadır. Proteinler belli görevleri yerine getirmek için birliktede çalışabilirler ve bazıları bir araya gelip kararlı kompleksleri oluşturabilirler.

Polisakkaritler, nükleik asitler ve yağlar gibi biyolojik moleküllere benzer biçimde, proteinler de canlı organizmaların ana bileşenlerindendir ve hücrelerin içindeki her süreçte bulunurlar. Çoğu protein, biyokimyasal tepkimeler esnasında, katalizör görevi olan enzimlerdir ve metabolizma için hayatsal bir role sahiptir. Başka proteinlerin ise yapısal yada mekanik görevleri vardır: örneğin hücre iskeletinde bulunan proteinler, hücrenin şeklini koruması için bir çatı görevi yapmaktadırlar. Proteinler hücre haberleşmesi, bağışıklık cevabı, hücre tutunması ve hücre bölünme döngülerinde yer almaktadır.

Protein, insanlar için beslenmenin önemli bir parçasıdır. Hayvanlar her amino asiti sentezleyemedikleri için temel aminoasitleri gıda yoluyla almak mecburiyetindedir. Sindirimde hayvanlar yedikleri proteini serbest amino asitlere parçalayarak, bunlarla birlikte yeni proteinler sentezlerler.

Protein C

Protein sözcüğünün çıkış noktası, Yunanca'nın birincil öneme sahip manasına gelen, prota sözcüğünden gelmiştir. Bu isim, proteinleri 1838 de ilk kez tanımlayan Jöns Jakob Berzelius adlı kişi tarafından verilmiştir. 1926 yılında James B. Sumner in üreaz enziminin bir protein olduğunu göstermesine kadar, proteinlerin bütün canlılar için ne kadar önemli olduğu tam olarak anlaşılmamıştır. Yapısı çözülen ilk proteinler arasında insülin de bulunur. İnsülin için Sir Frederick Sanger1958 senesinde, miyoglobin için de Max Perutz ve Sir John Cowdery Kendrew 1962 senesinde Nobel Kimya Ödülü almaya hak kazanmıştır. İlk çözünen proteinler bunlardır.

Protein C, iltihaplanma ve kan pıhtılaşması gibi dönemlerde yer almakta olan bir proteindir. Aktif olmayan formda kanda dolaşır ve sadece trombin isimli başka bir proteine bağlandığı zaman  aktif hale gelebilmektedir. Aktive edildiğinde, Faktör V adlı  ve Faktör VIIIa gibi proteinlerini parçalamaktadır. Bu proteinler, normalde, trombin düzeylerini artırmak kullanılmaktadır. Protein C, bir negatif geri besleme düzeni olarak hareket etmektedir. Özünde, bu aktivite üzerine kan pıhtısı engellemektedir.

Enfeksiyonlara karşı verilen aşırı  bağışıklık tepkileri, sepsis isimli hayatı tehdit eden bir duruma yol aaçabilmektedir. Protein C de şiddetli sepsis tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Lökositlerin yanında, endotel hücreleri adı verilen beyaz kan hücrelerinin iltihap tepkisini azaltabilmektedir.Protein C nin bulunması durumunda, hücreler düşük seviyede bazı interlökinleri ve tümör nekrozu serbest bırakmaktadır. Bu bileşikler aynı zamanda iltihaplanma]]> Tavuk Göğsü Protein https://www.protein.web.tr/tavuk-gogsu-protein.html Sun, 09 Dec 2018 16:09:25 +0000 Tavuk göğsü protein, değerleri bakımından zengin bir besindir. Protein vücudumuzun ihtiyaçları bakımından oldukça önemli bir besin değeridir. Bu konuda beslenme uzmanları da protein tüketimini teşvik ederler. Diyette bile beli Tavuk göğsü protein, değerleri bakımından zengin bir besindir. Protein vücudumuzun ihtiyaçları bakımından oldukça önemli bir besin değeridir. Bu konuda beslenme uzmanları da protein tüketimini teşvik ederler. Diyette bile belirli oranda protein alınması gerektiğini herkes bilir. Protein vücut gelişiminde, kas yapımında önemlidir. Özellikle çocuklar için proteinin yeri ayrıdır. Tavuk göğsü ise, proteinden zengin olduğundan ve günümüz koşullarında maliyet açısından kırmızı ete göre daha uygun hayvansal protein kaynakları arasındadır. Günlük olarak insanların vücut ağırlıklarına göre, kilogram başına en az 0,8 gram protein tüketmesi uygun görülmektedir. Bunun fazlası da zararlı olmaz. Protein her ne kadar bitkisel kaynaklardan da alınsa, hayvansal protein daha değerlidir. Bu yüzden tavuk göğsü protein bakımından değerlendirilmesi gereken bir besindir.


Tavuk Göğsü Protein
Tavuk göğsünü derisini çıkararak tüketirseniz, alacağınız kalorilerde genellikle protein kaynaklı olacaktır. Çünkü derisi büyük oranda yağ içerir. İster ızgara olarak, ister tavuk göğüs şiş olarak bundan maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Oldukça lezzetli olduğundan tavuk göğüs herkesin hoşuna gider. Protein ihtiyacı fazla olan çocukların, sporla uğraşanların en kolay şekilde ulaşacakları protein kaynağı tavuk göğsüdür. Ancak tavuk göğsünü haşlama tarzında pişirip yemek aynı etkiyi göstermez. Çünkü bu pişirme şeklinde içindeki protein tavuğun suyuna geçer. Buna dikkat ederek tavuk göğsü normal beslenme düzeni içinde yer almalıdır.

Tavuk göğüs protein miktarı

Bir porsiyon tavuk göğsü 284 kalori içermektedir. Bu miktar tavuk göğsünün ızgara tarzında pişirilmesiyle değerlendirilir. Bu şekilde tüketilen tavuk göğsü 53 gram protein içerir. Günlük protein ihtiyacının kilo başına 0,8 gram olduğu düşünülürse, bu miktardaki protein çok önemlidir. Hem ucuz maliyetli olması, hem de hayvansal kaynaklı olması tavuk göğsünü ön plana çıkarmaktadır. Yine hatırlatmakta yarar var, proteinden faydalanmak için tavuk göğsünün pişirme yöntemine dikkat edilmelidir.
]]> Beyaz Peynir Protein https://www.protein.web.tr/beyaz-peynir-protein.html Sun, 09 Dec 2018 23:06:23 +0000 Beyaz Peynir Protein, Protein insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en önemli mineraller arasında yer almaktadır. Kemik yapımızdan, kas dokumuza kadar hepsi protein sayesinde oluşmuştur. Bu nedenle vücudumuzda kas ve kemik dokusu güc Beyaz Peynir Protein, Protein insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en önemli mineraller arasında yer almaktadır. Kemik yapımızdan, kas dokumuza kadar hepsi protein sayesinde oluşmuştur. Bu nedenle vücudumuzda kas ve kemik dokusu gücünü ve sağlığını korumak için proteine muhtaçtır.


Protein sağlığımız için çok gereklidir ama fazla alımının da vücuda zararları olabilir. Bünyesi zayıf, hiç bir spor faaliyeti ile uğraşmayan, günlük yaşamlarında aktif hareket etmeyen insanlar, çok fazla protein tükettiklerinde nadir bile olsa protein zehirlenmesi ile karşı karşıya kalabilirler. 

Her insanın protein ihtiyacı kilosuna ve günlük hayatındaki aktifliğine göre değişir. Yani günlük hayatında vücudunun ihtiyacından fazla protein alan kimse, spor yaparak yakmıyorsa kasları gevşer ve kol ve bacak kaslarında sarkmalar oluşmaya başlar. 

Kısaca özetlemek gerekirse, her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi proteinin fazlası da zarardır. Bu nedenle kendi bünyesine göre ve ihtiyacı kadar tüketmek gereklidir. 

Beyaz Peynir Protein
Protein bakımından en zengin besinler et ve süt ürünleridir. Özellikle beyaz peynir, en fazla protein bulunan süt ürünlerinden biridir. Özellikle diyet yapanların kilo verirken kas kaybına yaşamamaları için, diyet beyaz peynir tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü diyet yapan kimselerin diğerlerine göre iki kat fazla proteine ihtiyacı vardır. Aksi halde kilo yerine kas kaybı yaşayacaklardır. Buda onlara sarkmış kol ve bacak adalesi olarak geri dönecektir.

100 Gram beyaz peynir 16 gram protein içermektedir. Bu miktar diyet yapan birisinin günlük protein ihtiyacının çeyreğine denk gelmektedir. 
]]>
Bitkisel Proteinler https://www.protein.web.tr/bitkisel-proteinler.html Mon, 10 Dec 2018 13:00:54 +0000 Bitkisel proteinler, genel sağlığın korunması adına düzenli olarak protein tüketimi şarttır. Günümüz koşullarında protein alımının farklı yolları olsa da en sağlıklı ve doğru olanı protein değeri besinler Bitkisel proteinler, genel sağlığın korunması adına düzenli olarak protein tüketimi şarttır. Günümüz koşullarında protein alımının farklı yolları olsa da en sağlıklı ve doğru olanı protein değeri besinlerin tüketilmesidir. Vücutta protein eksikliğini önlemek ya da protein seviyesini kontrol altında tutmak için protein bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Hayvansal besinler protein bakımından daha zengin içeriğe sahiptir. Ancak bitkisel proteinler de bulunmaktadır. Hayvansal besinleri tüketmeyen kişiler açığı bitkisel protein kaynaklı besinleri tüketerek kapatabilir. Kadınların günlük ortalama olarak 45 gr, erkeklerin ise 50 gr protein ihtiyacı vardır. Bu oranların genel sağlık durumunu koruyabilmek için mutlaka alınması gerekir. Bu oranlar göz ardı edilmeden hangi besinde ne kadar protein var hesaplanarak dengeli bir tüketim sağlanabilir.

Bitkisel proteinler nelerdir

Barbunya: 100 gr kadar barbunya yaklaşık olarak 17 gr protein içerir.

Tahıllar: Tahılların çeşidine göre protein oranı değişiklik gösterir. Ancak ortalama bir miktar vermek gerekirse 100 gr tahıl ürünlerinde yaklaşık 15 gr arası protein bulunmaktadır.

Kuru yemişler: Kuruyemişler de tıpkı tahıllar gibi protein bakımında farklık gösterebilir. 100 gr kuruyemiş yaklaşık 25-35 gr arası protein içerir.

Brokoli: Brokoli sağlık adına çok faydalı olan bir bitkisel üründür. İçeriğinde pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Özellikle diyet listelerinin vazgeçilmez ürünlerinden biridir. 100 gr brokoli yaklaşık 4 gr protein içerir.

Bitkisel Proteinler

Patates: Patates oldukça fazla tüketilen bitkisel besinlerden biridir. Protein bakımından çok zengin olmasa da 100 gramında 2 gr protein bulundurur.

Diğer bitkisel proteinler

 • Avokado
 • Hurma
 • Kuru incir
 • Kuş üzümü
 • Kuru kayısı
 • Böğürtlen
 • Bezelye
 • Havuç,Kuşkonmaz
 • Muz
 • Portakal
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Ahududu

Bitkisel Proteinlerin vücut için faydaları

Proteinli besinler saç sağlığından tırnak sağlığına kadar vücudun tüm hücreleri için faydalıdır. Hücre yenilenmesi için mutlaka proteine ihtiyaç vardır. Mesela yaraların çabuk iyileşmesi için protein olmazsa olmazdır. Bitkisel gıdalar içinde de protein değeri yüksek gıdalar bulunmaktadır. Yeterli oranda proteini vücuda alabilmek için protein bakımından zengin gıdalardan oluşan bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Protein içerikli beslenme programları özellikle sebzelerden oluşuyorsa kilo vermek için de yararlı olur. Kilo vermenin amacı vücuttaki fazla yağları yakmaktır. Protein içerikli besinler yeteri kadar tüketildiğinde açlık süresi uzayarak daha az yemek yenecek ve doğal olarak kilo kaybı yaşanacaktır.

]]>
İdrarda Protein https://www.protein.web.tr/idrarda-protein.html Tue, 11 Dec 2018 01:49:02 +0000 İdrarda Protein, Protein, vücut dokularımıza ve organlarımıza kan ile taşınmaktadır. Proteinin vücudumuzda kalmasını yani kanda kalarak dokularda ve organlarda eksilen proteini sağlayabilmek için kanda hapsolmasın İdrarda Protein, Protein, vücut dokularımıza ve organlarımıza kan ile taşınmaktadır. Proteinin vücudumuzda kalmasını yani kanda kalarak dokularda ve organlarda eksilen proteini sağlayabilmek için kanda hapsolmasını böbreklerimiz sağlamaktadır. Böbrekler bu işlevlerini yitirirlerse kandaki protein kılcal damarlar sayesinde idrara geçmektedir. Yüksek kan basıncı yani tansiyon böbreklerde kalıcı hasarlara yol açtığı için idrarlı proteinlerin başlıca sebebini oluşturmaktadır. Normal şartlarda ve anatomik düzenlemeye göre idrarda 150 miligram protein bulunmaktadır. Bu miktar bir çay kaşığının yaklaşık yüzde 3'ünü doldurabilecek ölçüde olduğu için göz ardı edilebilmektedir. Protein içeren idrar, boşaltım esnasında her hangi bir tepkime ve acı hissi yaratmadığından mütevellit teşhis edilmesi çok zor bir durumdur. Ancak idrarda görülebilen yaklaşık 150 miligram protein üzeri bir miktara çıkıyor ise bu durum böbreklerimizin muhtemel bir hasarı olduğunun habercisi sayılmaktadır.

İdrarda Protein

İdrarda Protein Çeşitleri

İdrarda protein çeşitleri 3 kategoriye ayrılır;

 • İdrarda kalıcı protein
 • İdrarda geçici protein
 • Uzanmaya ve ayakta durmaya bağlı olarak değişen idrarda protein (ortostatik)


]]>